středa 29. 11. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Jak známo, ze seznamu atraktivních svobodných mužů je nutné vyškrtnout další jméno - princ Harry se zasnoubil. Mladší bratr následníka britského trůnu si na jaře vezme šestatřicetiletou (tedy o tři roky starší) americkou herečku Meghan Markle. A fakt, že se stane ženou významného člena královské rodiny právě ona, je interpretován – třeba komentářem v magazínu The Atlantic – jako další známka měnících se poměrů v monarchii.

Kromě toho, že jde o mulatku, což vyvolalo podle některých názorů až příliš mnoho pozornosti, je to také žena rozvedená a vychovaná v katolické víře. Jak to dopadlo naposled, když se do královské rodiny chtěla přivdat rozvedená Američanka, víme: v roce 1936 vedla láska následníka trůnu k dvakrát rozvedené Američance Wallis Simpson k vážné ústavní krizi. A co tehdy horko těžko procházelo princi, nemohlo projít králi, jímž se Eduard pár měsíců po navázání vztahu s Wallis stal – což vyřešil tím, že abdikoval.

Reklama
Reklama

Sňatek nebyl možný, protože anglikánská církev, jíž je král hlavou, tehdy zakazovala rozvedeným lidem se znovu oženit či vzdát, pokud byli jejich bývalí partneři stále naživu. Rozvedeného muže si nemohla v padesátých letech vzít sestra královny Alžběty, v letech osmdesátých zase královna překazila námluvy syna Andrewa s americkou herečkou, která se objevila v „lechtivém“ filmu. Jenže mimo jiné také na zkrachovalém manželství prince Charlese a Diany se ukázalo, že spíše než formální podmínky je pro královské svazky důležitější reálná kompatibilita partnerů.  Ostatně novou éru zahájil už Harryho starší bratr William, který si vzal dívku bez šlechtických titulů.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Tysfjord je malá správní oblast ležící na severu Norska za polárním kruhem. Skládá se z několika málo vesnic, v nichž žijí dohromady asi dva tisíce lidí. Většinu tvoří Laponci, tedy původní obyvatelé Skandinávie, kteří odjakživa žili - a někteří z nich stále žijí - kočovným způsobem života. Laponské komunity se rozprostírají mezi Norskem, Švédskem a Finskem a jejich příslušníci se vyznačují kromě specifické kultury také uzavřeností vůči vnějšímu světu. Norskou veřejnost nyní šokovalo překvapivé zjištění: policejní vyšetřování v komunitě v malém Tysfjordu odhalilo celkem 151 sexuálních deliktů, mezi nimiž nechybí znásilnění dětí.

Celou kauzu odstartovali novináři z deníku Verdens Gang. Loni publikovali svědectví jedenácti mužů a žen, kteří v novinovém článku otevřeně promluvili o tom, že byli sexuálně napadeni. Článek zavdal příčinu policejnímu vyšetřování, které ukázalo, že celý případ je mnohem větší. Podle závěrů dosavadního šetření, o kterém informuje britský deník Guardian, policie identifikovala celkem 82 obětí ve věkovém rozpětí od čtyř do 75 let a 92 podezřelých, přičemž v některých případech byli oběti zároveň pachateli trestných činů. 70 procent z obětí a pachatelů patří do laponské komunity.

Reklama
Reklama

V komunitě došlo podle policie celkem k 151 případům; z toho k 43 znásilněním, ve třech případech pak šlo o znásilnění dětí. Jak píše Guardian, jedná se o problém, který v komunitě existuje po mnoho let – nejstarší z případů je z roku 1953. Norská veřejnost si nyní klade otázku, jak je možné, že k sexuálnímu násilí docházelo po tak dlouhou dobu, aniž se o tom dozvěděla policie.

Některé mechanismy v komunitě neumožnily, aby věci vyplavaly na povrch, uvedla na tiskové konferenci policejní mluvčí Tone Vangen. Podle ní se část z podezřelých i obětí místo na policii obrátila k náboženství. „V rodinách v této komunitě je silná tendence semknout se dohromady; zvláště v situaci, kdy se na vás zbytek norské populace dívá svrchu,“ dodala mluvčí. Zároveň se omluvila za to, že policie na dřívější stížnosti nereagovala.

Reakce komunity místních Laponců byla smíšená. „Je velmi bolestivé vidět, že tu došlo k tolika případům za tak dlouhou dobu,“ uvedl ředitel místního laponského kulturního centra Lars Magne Andreassen. „Ale jsem pyšný, že společnost našla odvahu prolomit mlčení. V Tysfjordu se mlčení obětí snoubilo s mlčením úřadů. Nejde o to, že by Laponci měli kulturní problém, který je třeba řešit, spíš jde o to, že jim nikdo nenaslouchal.“