0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu29. 11. 20172 minuty

Až si Harry vezme Meghan aneb Modernizace britské monarchie

Princ Harry a Meghan Markle • Autor: REUTERS

Jak známo, ze seznamu atraktivních svobodných mužů je nutné vyškrtnout další jméno - princ Harry se zasnoubil. Mladší bratr následníka britského trůnu si na jaře vezme šestatřicetiletou (tedy o tři roky starší) americkou herečku Meghan Markle. A fakt, že se stane ženou významného člena královské rodiny právě ona, je interpretován – třeba komentářem v magazínu The Atlantic – jako další známka měnících se poměrů v monarchii.

Kromě toho, že jde o mulatku, což vyvolalo podle některých názorů až příliš mnoho pozornosti, je to také žena rozvedená a vychovaná v katolické víře. Jak to dopadlo naposled, když se do královské rodiny chtěla přivdat rozvedená Američanka, víme: v roce 1936 vedla láska následníka trůnu k dvakrát rozvedené Američance Wallis Simpson k vážné ústavní krizi. A co tehdy horko těžko procházelo princi, nemohlo projít králi, jímž se Eduard pár měsíců po navázání vztahu s Wallis stal – což vyřešil tím, že abdikoval.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Sňatek nebyl možný, protože anglikánská církev, jíž je král hlavou, tehdy zakazovala rozvedeným lidem se znovu oženit či vzdát, pokud byli jejich bývalí partneři stále naživu. Rozvedeného muže si nemohla v padesátých letech vzít sestra královny Alžběty, v letech osmdesátých zase královna překazila námluvy syna Andrewa s americkou herečkou, která se objevila v „lechtivém“ filmu. Jenže mimo jiné také na zkrachovalém manželství prince Charlese a Diany se ukázalo, že spíše než formální podmínky je pro královské svazky důležitější reálná kompatibilita partnerů.  Ostatně novou éru zahájil už Harryho starší bratr William, který si vzal dívku bez šlechtických titulů.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].