Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Až se na vás z Facebooku podívá zmučené dítě, zůstaňte v klidu

Autor: AFP, Profimedia
Autor: AFP, Profimedia

Touha pomoct je přirozená, stejně jako soucit. Obojí chvályhodné a  sociální sítě jsou ideální způsob, jak obojí šířit. Tedy zdá se to tak, ale není to tak, jak píše server Wired. Je to možná právě naopak.

Současné utrpení Rohingyů, muslimského etnika, které armáda buddhistické Barmy vraždí a vyhání do Bangladéše, kde Rohingyové žijí v přeplněných uprchlických táborech, je nejživější uprchlickou krizí dneška. Bangladéšský Facebook  proto přetéká výzvami k pomoci a fotografiemi a zkušenostmi dobrovolníků, kteří na místo vyrazili. Všechny posměšky stranou, Česko z porovnání s Bangladéšem a jeho reakcí na cizince v nouzi vychází bídně. Spousta výzev a proseb o pomoc se tak nakonec i vyplní, svépomocné skupiny vyberou příspěvky a občanská společnost vyrazí řešit humanitární krizi.

Jenže trpící lidé nepotřebují hromady starého oblečení, které se vrství v kancelářích nevládek. Nepotřebují ani tuny konzerv. Nepotřebují ani soucitný pohled dobrovolníka či dobrovolnice, kteří si s nimi popláčou, a pak o tom doma vyprávějí. Nepotřebují, aby je amatérští fotografové fotili a pomocí často opravdu působivých fotek přivolávali další oblečení, další konzervy a další fotografy.

Trpící lidé potřebují především informace a jistotu. Potřebují oblečení, ale smysluplně vybrané, ne osmnáct svetrů a žádné kalhoty. Potřebují jídlo, ale ne tři kila lučiny a žádný rohlík k tomu. A nepotřebují, aby si s nimi někdo poplakal, potřebují lidi skutečně připravené na situaci, kterou si málokdo dokáže představit.

Jinými slovy - potřebují profesionály, protože humanitární krize se dá vyřešit jen s chladnou hlavou a zkušenostmi, ne pouze dobrým srdcem a sebevětší ochotou. Sociální sítě ovšem přitahují to druhé, což často překáží tomu prvnímu. Jak tedy radí komentář na serveru Wired: až se na vás z monitoru opět podívá zmučené dítě a autor příspěvku se vás sugestivně zeptá, jestli opravdu nemůžete nic udělat, zůstaňte v klidu. Jsou výjimky, ne že ne. Ale ve většině případů se nespletete, když pošlete peníze UNHCR nebo velké osvědčené nevládní organizaci.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].