Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu

Austrálie se opět posune na mapě. Co na to GPS?

Na nic dnes není spolehnutí. Poslední ránu snění o světové stabilitě možná zasazují vědci, kteří hodlají na přelomu roku posunout australský kontinent o jeden a půl metru. Samozřejmě na mapách, protože reálně se kontinent od roku 1994 o takovou vzdálenost přemístil sám.

Že se kontinenty pohybují, to už dnes ví každý školák, ale ne každý si uvědomuje, že vlastně docela rychle - Austrálie se za posledních 50 let překreslovala už čtyřikrát. Tektonické desky navíc neplují stejným tempem. Austrálie patří k těm rychlejším, míří na severozápad, a ještě přitom trochu rotuje po směru hodinových ručiček.

I když překreslování map vypadá zdánlivě jako prkotina, ve světě družicových naváděcích systému to úplná malichernost není. Pravda, váš mobil to nejspíš nepozná, protože používá GPS s rozlišovací schopností několik metrů, i na běžný spotřebitelský trh se ale chystají systémy, jejichž přesnost se bude pohybovat v řádu centimetrů. Lidé s poruchami zraku se s takto přesnou navigací ocitají v ruchu měst v úplně jiném světě.

Klíčová je ale přesnost ve světě strojů, především robotizovaných inteligentních dopravních systémů. List  The New York Times upozorňuje, že třeba těžní společnost Rio Tinto používá v odlehlých dolech v Západní Austrálii sedm desítek obrovských náklaďáků, které řídí na dálku z centrály vzdálené více než tisíc kilometrů. Také rozlehlé lány v Argentině nebo Brazílii obdělávají stroje bez farmářů za volantem - navigované s pomocí GPS.

A samozřejmě přesnost bude nadmíru důležitá s příchodem autonomních automobilů. Kontinent si během pár let odpluje o metr a půl a rázem jste v protisměru.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].