Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Apple ustupuje od plánu na vlastní auto

Šéf Applu Tim Cook • Autor: REUTERS
Šéf Applu Tim Cook • Autor: REUTERS

Apple radikálně zredukoval svoje ambice v automobilovém světě: nyní se nejspíš omezí na vývoj vlastního softwaru pro řízení aut. Vývoj vlastního vozidla, což byl plán, kterým Apple vylekal zavedené automobilky před dvěma lety, jde prozatím k ledu.

S objevem přišli reportéři agentury Bloomberg a na důkaz svého zjištění přinesli hned řadu nepřímých, ale přesvědčivě detailních důkazů. Automobilový tým, do kterého Apple v uplynulých dvou letech najal přes tisíc inženýrů, se rozpadá a stovky zaměstnanců dostaly buď výpověď, nebo přešly jinou pozici. Tým opustilo i několik klíčových manažerů. Projekt s futuristickým názvem Titan má nyní po osekání úkolů nový termín na konci příštího roku, do kdy se má ukázat, zda vývoj softwaru pro robotické pilotování aut někam spěje.

Pokud ano, Apple by pak měl být schopen nabídnout svoje řešení výrobcům aut anebo se k vývoji vlastního vozu vrátit. Prozatím se ale tahle cesta ukazuje jako zbytečně riskantní. Jednak proto, že auto by muselo být skutečně dokonalé, aby nepohřbilo pověst značky v ostatních segmentech. A jednak proto, že zisková marže okolo deseti procent, na kterou je automobilový průmysl zvyklý, není pro Apple zas tak vysoká, aby se riskantní experiment vyplatil.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].