Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Denní menu, Politika

Angela Merkel má odklad ve vládní válce o vracení migrantů na hranici

Angela Merkel (CDU) a Horst Seehofer (CSU)  • Autor: REUTERS
Angela Merkel (CDU) a Horst Seehofer (CSU) • Autor: REUTERS

Německo se potýká s vládní krizí, která působí jako deja vu z přelomu let 2015 a 2016. Spor se vede o žadatele o azyl, o jejich vstup do země a o to, jak by mělo Německo jednat na své hranici. Proti sobě stojí Angela Merkel a Horst Seehofer, respektive tradiční spojenci na německé pravici - CDU a bavorská CSU.

Bývalý předseda bavorské zemské vlády Seehofer je poslední tři měsíce spolkovým ministrem vnitra a minulé úterý chtěl představit nový migrační akční plán. Kancléřka, která je odpovědná za hlavní linie vládní politiky, mu to však zatrhla. Vadilo jí opatření, které by německé policii dalo právo na hranicích zastavit a nepustit dál žadatele o azyl, kteří už byli dříve registrovaní v jiné zemi EU.

Na půdě berlínského Bundestagu následoval otevřený konflikt poslanců CDU a CSU, neboť se frakce obou stran postavily za své předáky. Němečtí novináři píší, že vztahy mezi partnery na německé pravici jsou nejhorší v historii. Nedělník Welt am Sonntag informoval, že Seehofer minulý čtvrtek na uzavřeném setkání s kolegy z CSU řekl, že “s tou ženou”, myšleno Merkel, už není schopen pracovat.

Věcná rovina sporu vypadá následovně. Podle Seehofera a CSU je třeba zastavit “azylový turismus”, tedy směřování migrantů a uprchlíků do Německa, kde vidí lepší šanci na začátek nového života než v nezaměstnaností stíhané Itálii nebo Řecku. Podle Seehofera by uvedené opatření bylo naplněním platných evropských azylových zákonů, podle nichž hlavní odpovědnost leží zemi, kde byl migrant prvně registrován.

Kancléřka, kterou podrželi poslanci CDU, razí jiný pohled. Unilaterální zastavení žadatelů o azyl (tedy bez ohledu na sousedy) podle ní komplikuje hledání společného evropského řešení problému. Pokud začne Německo odmítat migranty na hranicích s Rakouskem, pak bude podobným způsobem brzy reagovat Rakousko na hranicích Itálie. V situaci, kdy se zemím Visegrádu podařilo zabránit uprchlickým kvótám, to znamená, že se nově příchozí budou opět soustředit v několika málo jižních zemích EU. Řecko a Itálie v takové situaci ztratí motivaci nové imigranty registrovat.

Angela Merkel chce proto požadovat čas na jednání s dalšími evropskými vládami, které by vedlo ke koordinovanému postupu. CSU ale upozorňuje, že názory zemí EU jsou tak odlišné, že se žádný kompromis nerýsuje. Proto musí Německo postupovat samostatně.

Kromě věcné jsou ti ale i další roviny sporu. Bavorsku na podzim čekají zemské volby a průzkumy veřejného mínění pro CSU nevypadají dobře. Hrozí jí ztráta absolutní většiny, s níž Bavorsku po většinu poválečných dekád vládne. A tvrdší migrační politikou se snaží získat zpět konzervativní voliče, kteří jí dle demografů utekli do tábora Alternativy pro Německo. Je ovšem nejasné, zda taktika nadbíhání AfD funguje: v loňských celoněmeckých volbách bavorská CSU, navzdory protimigrační rétorice ztratila více než merkelovská CDU.  A další rovina politické krize je čistě emotivní: vztahy mezi Seehoferem a Merkel jsou zkrátka od podzimu 2015 narušené.

Špičky CDU a CSU se o politické krizi odděleně radily dlouho do nedělní noci a na pondělní odpoledne nachystaly tiskové konference. Ve 14 hodin promluví Seehofer, o 45 hodin později před novináře předstoupí Angela Merkel a uvidí se, zda najdou cestu ke kompromisu, nebo bude vládní krize pokračovat. V pondělí v poledne se zdálo, že Seehofer prozatím ustoupí a dá kancléřce čas na jednání s evropskými partnery.

Možný je také kompromis, podle něhož by policie mohla na německých hranicích bránit pouze vstupu těch migrantů, jejichž žádosti o azyl již v minulosti byly německými úřady odmítnuty.

Update: Nakonec se obě strany dohodly zatím na společném řešení. CSU dá Merkel čas do konce června, aby našla shodu o migraci s dalšími státy EU. Pokud se jí to nepodaří, bude CSU požadovat, aby se okamžitě začalo s vracením migrantů přímo z německých hranic. Merkelová následně uvedla, že jednostranné kroky by mohly vést k dominovému efektu a mít negativní dopad na EU. Začátkem července chce kancléřka znovu posoudit situaci, nepovažuje ale za automatické, že by se v tom termínu začalo s vracením běženců z hranic, což v případě neúspěchu vyjednávání s dalšími zeměmi požaduje koaliční CSU. „Mám zajištěnou silnou podporu pro vyjednávání o dvoustranných dohodách s jednotlivými členskými státy EU. Ta se uskuteční před evropským summitem na konci června,“ oznámila na tiskové konferenci kancléřka s tím, že je pro ni důležité udržet CDU a CSU pohromadě.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].