Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Američanka v Londýně. Změní feministka a aktivistka Meghan monarchii?

P • Autor: REUTERS
P • Autor: REUTERS

I v českém veřejném prostoru se drží podivuhodný názor, že feministky jsou ošklivé agresivní osoby, které nemají rády muže. Kupříkladu nečekaný „expert“ na postavení žen ve společnosti, místopředseda Českého olympijského výboru Zdeněk Haník, je líčí jako „agresivní, protimužsky naladěné a nešťastné ženy“. Víkendová královská svatba ale připomněla, že k ideálům feminismu se hlásí i krásná americká herečka a aktivistka Meghan Markle, která si za velké slávy a pozornosti celého světa za muže vzala prince Harryho - a nevypadala u toho ani nešťastně ani protimužsky naladěně.

Svatba to byla výjimečná a neobvyklá, což bylo z části způsobeno Harryho méně exponovaným postavením a osobností, ale také původem, postoji a osobností Američanky Meghan. Dcera černé učitelky jógy a bílého filmaře narozená a vychovaná v Los Angeles (navíc o tři roky starší než ženich a rozvedená) připomíná neformálním a uvolněným chováním Harryho matku Dianu a bude velmi zajímavé sledovat, zda monarchie změní ji, nebo naopak.

Zatím se zdá, že by mohla být další hybnou silou pokračující modernizace královské rodiny, v čele níž stojí mimo jiné právě Harry. Svoje feministické postoje podle zpráv Meghan zmínila během řeči na slavnostní recepci, což je samo o sobě neobvyklé. Během obřadu také neslibovala být Harrymu „poslušná“ - tuhle tradici ovšem porušila už Kate, když si před sedmi lety brala následníka trůnu Williama a část cesty k oltáři šla sama.

Jako „hrdou feministku“ a bojovnici za rovnost ji líčí i profil na oficiálních stránkách Buckinghamského paláce. A rovněž zmiňuje historku, kterou sice dokola připomínají média, ale která výstižně ilustruje její zápal pro věc – coby jedenáctiletá donutila obří firmu Procter & Gamble, aby změnila sexistickou reklamu na přípravek na mytí nádobí, v níž se říkalo, že „ženy po celé Americe bojují s mastnými pánvemi a hrnci“.

„A tahle žena teď bude sedět celý den v paláci a mlčet?“ ptá v textu v deníku The New York Times bulvární novinář a moderátor Piers Morgan. A není otázkami sám. Také bývalý mluvčí královny Alžběty Dickie Arbieter očekává, že nová vévodkyně ze Sussexu bude mít problém s tradicí diktující členům královské rodiny zdržet se na veřejnosti vyjadřování politických názorů. Některé noviny (britský The Telegraph) nicméně fakt, že se zmínky o feminismu a aktivismu objevily v oficiálním projevu, interpretují tak, že Meghan k tomu dostala „požehnání“ od královny a protokolu.

Svěží vítr by mohla „americká princezna“ vnést i do jiných aspektů fungování královské rodiny. Jak dále píší NYT, Meghan překvapila královské protokoláře tím, že lidi, s nimiž se potkává během veřejných akcí, objímá. Jiní členové královské rodiny podávají třeba ruku, ale neobjímá je nikdo. A je to dokonce proti protokolu - velký skandál vyvolala třeba Michele Obama tím, když během návštěvy v roce 2009 vzala královnu kolem ramen. Meghan na námitky řekla, že jako Američanka lidi zkrátka objímá. A objímat bude nadále. Stejně tak se nevidí, aby členové královské rodiny dávali autogramy – novopečená vévodkyně ze Sussexu už jich pár rozdala.

Britové samozřejmě vedou spor o to, zda toto přibližování lidem monarchii spíše škodí nebo prospívá. Zastánci tradic tvrdí, že jistá vzdálenost mezi lidem a královskou rodinou udržuje starodávné kouzlo nedosažitelnosti. Jiný pohled naopak říká, že jen skrze větší kontakt a blízkost s daňovými poplatníky může monarchie – mimo jiné také vcelku nákladná záležitost – lidi přesvědčit o tom, že ji mají „sponzorovat“ i v jedenadvacátém století.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].