Zas přijde den, kdy láska vrátí se k nám
Předvolební kampaň se zdá být velmi muzikální, ovšem strany na sebe prozrazují víc, než asi chtějí
„Hoď to za hlavu! Dav je množina. Dav je lenoch,“ vyzývá k naprostému individualismu písničkář Václav Koubek v textu oficiální předvolební hymny Strany svobodných občanů. Pokračuje tak v trendu aktuální předvolební kampaně, která se zdá být velmi muzikální – koneckonců i díky kandidatuře Dana Hůlky za Zemanovce. Avšak většina použitých skladeb v sobě nese i dost kouzelná podprahová sdělení.
A Koubkův kratičký song není výjimkou. Ostatně hned fakt, že jej přednáší bytostně hospodský písničkář, není úplně image, jež by mohla svědčit kterékoli straně. K tomu přidejme refrén „Hoď to za hlavu“ - což je spíš výzva nejít k volbám než hodit lístek do urny. A výsledkem je celkové poselství, že nejdůležitější ze všeho je nebýt v šiku. Ani to také není úplně dobrá rada pro působení v parlamentu, kde se spolu lidé musí nějak dohodnout - včetně těch, kterým kolektiv nevoní.
Hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury stačilo dokonce pouhých osm sekund, aby na sebe prozradilo, jak to myslí se svou prezentací. Právě tolik času zabere znělka v podání zábavového dua Eva a Vašek. Zpěvačka tu nemá jiná slova než název strany, která zpívá do refrénu písně Japanese Boy od skotské písničkářky Aneky (v ČSSR ji proslavila Hana Zagorová jako Mimořádnou linku Praha Tokio).
https://www.youtube.com/watch?v=dfEDy2U6Sts
Znělka se tak v jednom balení hlásí k jednohitovému zázraku osmdesátých let i k nostalgickému zvuku normalizace. Hudební složka si pohrává s jakýmsi laskavým rasismem, když cituje asijské motivy, aniž tuší, že znějí spíše čínsky než japonsky. Aneka navíc v originálu pěje o japonském chlapci, který ji zanechal se zlomeným srdcem, a ona vůbec netuší, čím si to zasloužila. Pro potenciálního voliče to prostě není nejlepší signál.
S krylovskou Tak vás tu máme, jež není spjatá s žádnou politickou stranou, pouze má mobilizovat k účasti volbám, přicházejí nyní David Koller a DJ Mike Trafik. Shromáždili úctyhodnou řádku hostujících vokalistů a chtějí svou iniciativou upozorňovat na příklon země ke Kremlu a kříšení komunismu. Klip je sestříhaný z archivních materiálů ze srpnové okupace a celek dohromady působí archaicky bez souvislosti s dneškem.
Krylův slovník je přísně vojenský, čemuž se není třeba divit, když reaguje na invazi armád. Zpívá hlasem někoho, komu nepřítel vpadl do týla. Nachází se tedy v jasně dané historické situaci, jež se však nekryje s tou současnou - a nejen proto, že nehrozí, že by od Moskvy přijely zrovna tanky. Pokud chtěl klip upozornit na ruské nebezpečí, měl spíš zobrazovat zemi dneška s praktikami oligarchů, která vězní Pussy Riot a zakazuje propagaci homosexuality.
Nikagda nezabuděm funguje spíš jako vzpomínka na písničkáře s hrdinskou dikcí než cokoli, v čem se může zrcadlit aktuální nebezpečí z Východu.
Budiž ale fér říct, že písně v politických kampaních jsou slabým žánrem všude na světě. Málokterá etablovaná kapela si troufne poskytnout, či dokonce napsat skladbu pro politickou stranu. Obří výjimkou v tomto ohledu byla volba Obamy, jemuž se hudebníci hlásili v zástupech.
Mnohem častější případy jsou na Západě případy, kdy si politici do propagačních spotů vypůjčí populární hity - ale záhy poté je následuje výzva či přímo výhrůžka žalobou od autora, aby se kandidát s jeho hudbou nespojoval. Podobnou kauzu ostatně nyní sledujeme se slovním spojením „metelesku blesku“, které do refrénu hymny volebního bloku Hlavu vzhůru vložil její autor Tomáš Úlehla. Toto užití odmítá Zdeněk Svěrák, scenárista filmu Marečku, podejte mi pero, z nějž hláška pochází. Obě strany se na řešení zatím nedohodly a Hlavu vzhůru píseň nadále používá.
Paradoxně nakonec nejvíc ústrojně vypadá spojení ČSSD se zpěvákem Petrem Kolářem. Symbolizuje totiž všechno bezproblémové, konejšivé a většinové: chlapský typ, který se z výčepu dostal do muzikálů, aby pak po několik let v jeho podání zněla z obrazovky TV Nova úvodní píseň seriálu Pojišťovna štěstí: „Zas přijde den, kdy láska vrátí se k nám.“ Pravda to nejspíš nebude, ale zní to dobře.
P.S.: Jako naschvál, těsně po dopsání textu, přispěchala Strana zelených s rapem Barva tvýho hlasu přímo v podání předsedy Ondřeje Lišky. Na rovinu se dá říci, že barva Liškova hlasu je celkem příjemná, a překvapivě má předseda na zelenáče v rapu i docela dobrý flow. O hudební podklad se postaral DJ Mike Trafik: plodný předvolební autor, který se podílí i na zmíněné krylovské Tak vás tu máme. Liška – obklopený v klipu lidmi nejrůznějšího věku – se tu prezentuje jako politik z ulice, který sem tam vypustí i ostřejší slovo, protože „tahle země za to k---a stojí“. Na to, jak obrovský potenciál tu byl k tomu, aby vše skončilo trapností, je výsledek super profi a vlastně důstojný.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].