Ještě nedozněly chmury vyvolané odchodem prezidenta Václava Havla a už tu máme další důvod k blbé náladě: z Ameriky přišla zpráva, že zemřel spisovatel Josef Škvorecký. O životě a odkazu titána české literatury se více dočtete v Tématu nového Respektu, který vyjde v pondělí. Autor těchto řádků na tomto místě pouvažuje pouze nad jeho vydavatelskou činností.

Jak známo, nakladatelství Sixty-Eight Publishers, které se svou ženou Zdenou Salivarovou založil v roce 1971 v Torontu, suplovalo v normalizačních letech roli komunistických nakladatelstvích, do nichž neměly stovky autorů přístup.

Pro pronásledované spisovatele to mělo nedocenitelný význam: psát si jen do šuplíku, aniž by se člověk dozvěděl reakce publika, pro které se snažil psát, je o nervy. Škvoreckého činnost se tedy na poli exilové a samizdatové literatury dá považovat nejen za vrcholný čin pomáhající udržovat alespoň jakousi kontinuitu svobodného psaní na našem území, ale i za vrcholný čin pomáhající udržovat psychickou odolnost spisovatelů, které režim drtil tlakem, jaký si dnes těžko umíme představit.

V tomto ohledu je odchod Škvoreckého příležitostí podívat se na to, jak jsou na tom čeští nakladatelé dnes. A pohled je to – přes všechny ekonomické problémy jednotlivých vydavatelských domů, domků a domečků – dost optimistický. Autor těchto řádků musí říci, že při pohledu na aktuální produkci takového Arbor vitae, Torstu, Knihy Zlín či Arga (aby jmenoval jen některé) takřka nechápe, jak ji mohou nejen držet na nadprůměrné úrovni, ale dokonce tuto úroveň ještě stále navyšovat.

Co je ale zároveň nutné říci: zatímco kvalita knížek neustále stoupá a například ve výtvarných monografiích dosahuje v podstatě maxima (z loňských počinů vzpomeňme na Koudelkovy Cikány od Torstu nebo Konec avantgardy? od Arbor vitae), v beletrii je to mnohem složitější. Zde totiž úroveň samotného textu často bohužel nedosahuje úrovně zpracování jeho obalu. Čím to je? Odpovědí můžeme tuto krátkou úvahu uzavřít.

Zemi totiž na rozdíl od normalizace už nechybí podobně odvážné podniky, jakým bylo Škvoreckého nakladatelství Sixty-Eight Publishers. Za to ji ovšem nějak začínají scházet podobně odvážní, bystří a kreativní autoři, jakým byl Josef Škvorecký.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1793

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte