Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Dělníci kultury, Kultura

S filmem na procházku

Přepište dějiny! V neděli se na Bostonském mezinárodním filmovém festivalu poprvé v historii na velkém plátně promítne aplikace do mobilu.

Když jsem předloni na podzim v Praze mluvil s Peterem Greenawayem, překvapil mě tenhle sympatický distinguovaný šedesátník svým nadšením pro nejnovější technologie. Chození do kina je jako způsob trávení volného času dávno překonané, tvrdil. Mladá generace už není nastavená na to, aby pasivně trávila čas v setmělém sále, chce být interaktivní, přesvědčoval mě tenhle slavný britský režisér o “konci kinematografie”. Zpráva o tom, že aplikace pro iPhone nazvaná Chodící kino: Vražda v Beacon Hillu bude oficiálně promítnuta na prestižní filmové prohlídce ukazuje, že hranice mezi médii se velmi rychle stírají.

O co jde? Do mobilu si můžete stáhnout produkt společnosti Untravel Media (na webu je formou streamu k vidění zde). Je to něco na pomezí propagačního turistického videa a docusoapu – koneckonců využívá záběrů z dokumentu Vražda v Harvardu, který byl napínavou rekonstrukcí detektivního případu z poloviny devatenáctého století.

Návod na použití je v ideálním případě následující – necháte se vést pokyny průvodkyně v podobě místní dívky Alexandry McDougalové a navštěvujete s telefonem v ruce různé bostonské lokace, které nějak souvisejí s tajemnou vraždou dr. George Parkmana v roce 1849. Autoři používají moderní filmařské postupy. Střídají animaci, novinové výstřižky, fotografie a pohled subjektivní kamery na popisovaná místa, atraktivitu zvyšují tajemnou hudbou a rychlým střihem. I v kině může být zážitek z celkem 43 minutové stopáže dokumentu (pardon, aplikace) celkem snesitelný. Ale teprve užít si napínavý příběh ve spojení s etapovým putováním po reálných pamětihodnostech může být ta pravá zábava.

Vzrušující je také představa, kam toto technologické prolínání povede. Už teď si lze představit skupiny Japonců, jak pobíhají po židovském městě s dokonale natočenou legendou o Golemovi ve svých telefonech. Vývoj zkrátka dává Peterovi Greenawayovi za pravdu. První film pro iPhone promítaný v kině je v tomto směru jistě jen první vlaštovkou.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].