Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Dělníci kultury, Kultura

Promarněná příležitost

Americký hit Ženy sobě (proč proboha někomu vadil doslovný překlad Družičky?) ukazuje, že mustr, podle kterého se v poslední době vytvářejí v Hollywoodu komedie, dokáže zkazit dojem z jinak velmi zábavného a upřímného filmu. Král komedií o nevyzrálých mužích Judd Apatow se ujal snímku jako producent: film má být evidentně genderově převrácenou obdobou populárních hitů jako je Pařba ve Vegas. Přitom má potenciál na víc, než jen na to, aby ukázal, že i ženy pšoukají, vyměšují a mluví jako dlaždičky.

Tenhle snímek má totiž našlápnuto být docela autentickou sondou do života nezadané třicátnice. Největším objevem je Kristen Wiigová, kanadská komička, známá hlavně ze Saturday Night Live. Annie je její první velkou hollywoodskou rolí a zaslouženě z ní může udělat hvězdu. Její postavě se v životě nic nedaří. Pekárna, kterou vedla s bývalým přítelem, zkrachovala, vyhodili ji z podnájmu, má jen občasného přítele na sex, pracuje ve zlatnictví, kam si zamilované páry chodí kupovat snubní prsteny a její nejlepší kamarádka se vdává. Není divu, že Annie v duchu tiše panikaří. A Wiigová je perfektní v neodolatelných komických výstupech, jako když se na zásnubní oslavě žárlivě přetahuje o mikrofon s nafoukanou Helen (Rose Byrneová), která ji chce sesadit z pozice nejlepší kamarádky, nebo když v obchodě, kde pracuje, neuroticky rozmlouvá zamilovanému páru svatbu. Je přesvědčivá i ve vážnějších momentech, jako když po příjemné noci se sympatickým policistou (Chris O'Dowd) utíká ráno z jeho domu, protože ji zaskočí, jak se k ní chová hezky.

Mohla to být skvělá inteligentní komedie o tom, co znamená v našem světě být ženou: film o několik tříd lepší než běžná apatowovská komedie. Jenže zatímco Annie je úplně přirozená hrdinka z masa a kostí, doplňuje ji plejáda ženských postav, které jsou ke škodě věci směšnými karikaturami. A všechny ty gagy založené na různých projevech tělesných funkcí by si jeden taky klidně odpustil. Je to prostě promarněná příležitost. Když už Hollywood objeví talent v podobě scenáristky a herečky Wiigové, prošpikuje v jejím filmu povedené hořké vtipy ze života řadou dalších infantilních a hrubozrnných. Asi proto, aby si divák na chytrý humor nezvykl jako na standard.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].