Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Dělníci kultury, Kultura

Perníkový táta dostal na odchodnou pět cen Emmy

Šestašedesátý ročník trofejí potvrdil, že nás současná televize rozmazluje

Perníkový táta byl stejně jako loni nominován na šest cen, ale proměnil jich hned pět v porovnání s loňskými dvěma • Autor: Globe Media /  Reuters
Perníkový táta byl stejně jako loni nominován na šest cen, ale proměnil jich hned pět v porovnání s loňskými dvěma • Autor: Globe Media / Reuters

Jako většina etablovaných šoubyznysových cen, i televizní Emmy jsou většinou předvídatelné. Tohle není ta pravá scéna pro objevy a provokativní volby - ty slouží jen coby stylový doplněk. Jsou zde tedy výsledky, které čekáte, výsledky z kategorie “prašť jako uhoď”, a potom minoritní skupina opravdových cen pro zpestření celku.

Průvodním jevem tohoto principu bylo i letos ocenění za nejlepší komediální seriál. Mohl je konečně dostat Louie, pořad stejně přelomový jako depresivní a zábavný. Akademie mohla ocenit Veep, politickou satiru s verbální invencí, která se zdá nebrat konce.

Mohlo dojít i na nováčka Orange Is The New Black, žánrově neortodoxní příležitost pro skvělé, většinou málo známé herečky. A koneckonců i na Silicon Valley, když nic jiného, pak čistě pro změnu. Jenomže takhle hlavní kategorie obvykle nefungují. Už popáté proto vyhrála Modern Family(Taková moderní rodinka) - a získala i ceny pro režiséra a herce ve vedlejší roli.

https://www.youtube.com/watch?v=i0gMZ-mj3fU

Zároveň to svědčí o faktu, že opravdu zažíváme tučné televizní roky. Pokud je všestranně povedená komedie jako Modern Family nudnou a bezpečnou volbou, pokud má několik úspěšných konkurentů, kteří nejdou středem, znamená to, že si zhýčkaný divák může pískat. Louie nakonec dostal alespoň cenu za scénář a Veep skórovalo v kategorii nejlepší komediální herečky v hlavní roli, kterou vyhrála Julia Louis-Dreyfusová.

Ačkoli se dnes v televizi mluví o éře online producentů, Netflix se svými pořady Orange Is The New BlackHouse Of Cards očividně boduje spíš u diváků a kritiků než v sešněrovaném prostředí velkých cen. 

Ceny na rozloučenou

V intervalu mezi letošními a loňskými cenami Emmy skončil zbožňovaný seriál Breaking Bad (Perníkový táta), což automaticky zvýšilo jeho šance na výhru. I tohle pravidlo se potvrdilo - seriál byl stejně jako loni nominován na šest cen, ale proměnil jich hned pět v porovnání s loňskými dvěma. Podruhé vyhrál ocenění pro nejlepší drama, sošku si odnesli i herci Bryan Cranston, Anna Gunnová a Aaron Paul.

Přesto je úspěch Breaking Bad příznačný. Definice mainstreamu se mění s posunem Gaussovy křivky, a pokud seriál jako tenhle sbírá nominace několik let v řadě, svědčí to o vývoji branže. Zhruba před deseti lety byl obdobou Breaking Bad seriál The Wire, precizní a komplexní obraz vztahů mezi zločinem, policií, politikou a ostatním životem v jednom městě.

The Wire se dá s klidným svědomím označit nadužívaným slovem “kultovní” - jeho sledovanost byla průměrná až mizerná, ale fanoušci jej dodnes často považují za to nejlepší, co americká televize vyprodukovala. “Eminy” si ho ovšem sotva všimly.

RTR42OEJ • Autor: Respekt
RTR42OEJ • Autor: Respekt

Na vítězný rok Breaking Bad zřejmě trochu doplatil True Detective (Temný případ), jinak považovaný za výjimečný případ nového druhu detektivních seriálů s existenciálním přesahem. Ze sedmi nominací vyhrál čtyři, jednu za režii a tři v technických kategoriích.

K méně očekávaným výsledkům patří zasloužená cena pro Allison Janneyovou za Masters of Sex, jen škoda, že její partner v tomto seriálu Beau Bridges odešel s prázdnou.

V sekci minisérií a televizních filmů na sebe strhli pozornost hlavně Britové. Benedict Cumberbatch a Martin Freeman konečně dostali cenu za práci v seriálu Sherlock - a my se můžeme zase jednou přít o to, jak se pozná hlavní role od vedlejší. Za scénář k Sherlockovi, konkrétně epizodě His Last Vow, byl oceněn Steven Moffat, kromě Marka Gatisse hlavní hybatel této minisérie.

Titul celkově nejlepší minisérie patří výborné televizní variaci na film Fargo, kde se znovu objevuje Martin Freeman, tentokrát po boku Billyho Boba Thorntona. Nejlepším televizním filmem se stalo drama The Normal Heart, příběh o tom, jak se hnutí za práva homosexuálů vypořádávalo s počátkem epidemie AIDS v osmdesátých letech, zatímco státní instituce selhávaly a nedokázaly pořádně informovat ani zajišťovat prevenci.

Smutné intermezzo

Oceňování in memoriam mělo na letošních cenách Emmy ještě jednu, doslovnou a nesoutěžní podobu, když Akademie složila poctu nedávno zemřelému Robinu Williamsovi.  Komik prorazil na přelomu 70. a 80. let hlavní mužskou rolí v televizním sitcomu Mork & Mindy, a to bylo zřejmě naposledy, kdy si lidé spojovali jeho jméno primárně s televizí. 

https://www.youtube.com/watch?v=q86u0bDE17w

Od té doby spíš příležitostně hostoval v různých pořadech, jen nedávno hrál v záhy zrušeném sitcomu The Crazy Ones. Zemřel ovšem dva týdny před Emmy, ne před Oscary nebo Zlatými glóby. A jak dokazuje lavina zdrcených reakcí, Robina Williamse milovali všichni (až na radikální křesťany).

Nejsou zprávy o tom, že by někdy osahával děti (přestože v některých svých rolích trochu pedofilně vypadal) a kolegové se převážně shodují na tom, že pracovat vedle něj byl jeden z nejlepších zážitků jejich profesionálního života (pokud jste ho nemuseli režírovat). Williamsův přítel a kolega Billy Crystal tedy mohl pět minut mluvit o tom, jak jedinečný talent Robin byl, aniž vyvolal bouři na Twitteru. 

Chvilky vtipu a trapnosti

Další zapamatovatelné momenty většinou souvisely se ženami. Uzo Aduba například vyhrála cenu pro hostující komediální herečku a všichni zas a znovu omdlévali údivem že když se přestrojí sama za sebe, je mnohem krásnější než v roli duševně labilní trestankyně. Julia Louis-Dreyfusová zase byla uprostřed cesty na pódium přepadena Bryanem Cranstonem, který jí dal nejlepšího prime-timeového francouzáka za poslední dobu.

https://www.youtube.com/watch?v=IiAM9jqZ_N8

Slabý moment naopak přišel ve chvíli, kdy předseda televizní akademie držel řeč, zatímco se Sofia Vergarová v odvážné bílé róbě točila na piedestalu jako lednička v televizním kvízu. Kdyby to trvalo deset vteřin a herečka by z točny zase nakvašeně slezla, dalo by se to ještě chápat jako vtip na sexismus. Dvouminutové vystavování už ale bylo jenom trapné.

Naštěstí tu byla komička Sarah Silvermanová, která zhulenecky dekonstruovala směšný a ponižující rituál červeného koberce. Nejdřív se reportérky zeptala “Proč mi dáváte mikrofon k puse, když jste mi nepoložila žádnou otázku?”, popis svých šatů pak odbyla vtipem, při dotazu na manikúru ukázala holé nehty a nakonec z kabelky vytáhla elegantní vaporizér s trávou.

Dokud budou prominentní filmové a televizní ceny zahrnovat aspoň jeden podobný moment, snad nám to vždycky ukáže, kterým směrem je země.

Seznam všech nominovaných a vítězů najdete zde. U příležitosti vyhlášení také odemykáme recenzi Kamila Fily na seriál Perníkový táta

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].