Jan H. Vitvar
Jan H. Vitvar • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Začal nám nový rok a kulturní soukolí se zase pomalu roztáčí. Na nové velké výstavy, koncerty a premiéry si ale ještě chvilku budeme muset počkat, dělníkovi kultury tak nezbývá než si po krátké vánoční pauze rozcvičit mentální svaly na jiných tématech. Tak třeba ten Petr Hájek, co nám to zase povídá?

V Parlamentních listech, které autor těchto řádků sleduje se stejným sadomasochistickým potěšením jako jiný paranoidní server Osud.cz, prezidentův vicekancléř nejprve napadl Milana Knížáka. Prohlásil, že jeho slovník je „poněkud primitivní“. Což tedy autora těchto řádků překvapilo, protože vedení Hradu a Národní galerie si názorově většinou neodporují a slovník používají podobný. Nicméně o Hákovi je známé, že na primitivní věci je citlivý, dokonce je přesvědčen o tom, že nepochází z primátů, čímž by si zřejmě vysloužil na veřejnosti pověst primitiva, ale tím on není, neboť on pochází z Hájků.

No, ale zpátky k věci. Knížák totiž prohlásil, že způsob, jakým Libor Michálek veřejnosti odhalil poměry na ministerstvu životního prostředí je „estébácký“: „Doufám do budoucna, že pan Michálek už nikdy nesežene slušnou práci, poněvadž s člověkem, který se chová jako on, není možné spolupracovat." Pokud by se tedy snad do srpna Michálek ucházel o nějaké místo v Národní galerii, ať tam nechodí, její šéf s ním spolupracovat nechce. Leda snad na podzim, to už bude Knížák z galerie pryč.

Takový odsudek je tedy podle Hájka primitivní. A to je škoda, protože Michálek sice není estébák, ale stejně by si podle prezidentovy levé ruky zasloužil co pro to. Hájek totiž v jeho chování vidí značný vliv jeho víry. „Velmi by mě zajímalo, co je pravdy na tom, že pan Michálek je aktivním židem. To by mnohé vysvětlovalo. A žasnu nad tím, že se to média ještě nepokusila zjistit. I to mnohé vysvětluje. Přitom by jen stačilo zeptat se na to, zda by byl ochoten sníst vepřové.“ Ale ne, nebojte, tak tohle Petr Hájek neřekl, to by byl už úplný blázen. Místo židem řekl „jehovistou“ a místo sníst vepřové „nechat si udělat transfúzi krve“. Takže je vlastně všechno v naprostém pořádku.

Nebo není?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1744

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte