Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Dělníci kultury, Kultura

Když teče Klaus

O takové mediální propagaci se studentům UMPRUM ani nesní. O klauzurním díle Markéty Jáchimové referovaly předevčírem deníky, jeho fotka se objevila například i v Blesku. Mladá studentka může děkovné dopisy posílat na Úřad vlády, jehož horlivost jí udělala zadarmo reklamu.

Jáchimová vytvořila z ledu bustu prezidenta. Hodlala ji spolu s klauzurami ostatních spolužáků vystavit v Lichtenštejnské zahradě. Je to roztomilá hříčka. Snad ani takový ješita jako je Václav Klaus nemůže mít pocit, že uráží jeho majestát. Hlava roztávající na sluníčku si dělá legraci z názorů pana prezidenta na globální oteplování, polemizuje hravě s jeho výroky o tání alpských ledovců, které se podle Klause nekoná.

Pracovníci Úřadu vlády se ale zalekli a ledovou bustu vyškrtli ze seznamu děl povolených k instalaci v jeho prostorách. Jáchimová přesto hlavu na výstavu donesla a ta si tam od vernisáže vesele tekla na fontánce. Nejlépe paniku úřednické mysli vyjádřila anonymní zaměstnankyně, jejíž hlas přinesla média: "Volat ochranku na ni nebudeme, ale jak to panu premiérovi vysvětlím, že mu tady teče pan Klaus?"

Kurátorka výstavy a externí zaměstnankyně úřadu Adriana Primusová zase promluvila s byrokratickou logikou připomínající klasickou Hlavu XXII. „Nikdo nezakázal věc vystavovat, jen ji nechceme vystavit na Úřadu vlády.“ Za zákazem prý také nestojí konkrétní člověk, byl výsledkem „schvalovacího kolečka“.

Markéta Jáchimová možná původně chtěla lehce ironizovat neortodoxní klimatologický světonázor Václava Klause. Místo toho se jí povedlo v plné kráse obnažit klasickou českou připosr…

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].