Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Dělníci kultury

Hudba v přítomném okamžiku

Festival Creepy Teepee startuje již tento víkend

Už do čtvrtého ročníku o tomto víkendu vstoupí kutnohorský festival Creepy Teepee – tuzemská přehlídka toho bezpečně nejaktuálnějšího cvrkotu, kterým žije současná alternativní scéna. Festival nestojí na velkých jménech, ale na kurátorském výběru kolektivu A.M.180, který jej připravuje na vlastní triko. Obrazně řečeno tvrdí, že zrovna interprety jako Japanther,Excepter,Pictureplane,Molly Nilsson,Dikolson nebo Maria Minerva stojí za to v létě 2012 vidět a slyšet. V jejich hudbě se mísí lákavá porce tvůrčí překvapivosti a zároveň nejde o okoukané hudebníky.

Program má nádech spontánního sdílení zajímavých a progresivních kapel mezi přáteli na Facebooku. Funguje tu i velký princip rovnosti a blízkosti pódia s publikem. Poslechněte si tohle a dnes. Jindy to nebude mít smysl a zítra – nebo příští rok - to zase bude něco jiného. Sociální sítě nás naučily zcela přehodnotit vztah k trvanlivosti mediálních výstupů.

https://www.youtube.com/watch?v=YpwB1UXSMNM&feature=related

Ještě v minulé generaci byla třeba fotografie skoro jednomyslně považována za nástroj uchování vzpomínek, svědectví pro příští časy. Což úplně není případ toho, když si dnešní bloggeři fotí načančané porce jídla, které zrovna dostali v restauraci, a pak je postují na profil. Účel téhle komunikace je krátkodobé sdílení, ekvivalent „tweetu“ - a ne archivace.

Stejně tak bylo jednou ze základních deviz vynálezu CD tvrzení, že hudba na něm zachycená se tu uchová pomalu sto let. Možná uchová, ale tahle věčnost už dnes málokoho vzrušuje. Nová média dokonale zvýraznila a prohloubila prožitek přítomného okamžiku. Bylo by mylné vykládat si to jako povrchnost vnímání, spíš jde o zaostření a uchopení momentu. Na hudbě je to dobře patrné již proto, že její vnímání probíhá v čase. Když odezní, už není.

Z hlediska dramaturgie byste dnes v Česku nenašli festival, který by vám dal lepší přehled o tom, co se v zákoutích trendové hudby děje právě teď. Kutnohorské Creepy Teepee se podobá neustále aktualizovanému profilu: kvalitu tu nezastupují trvalé hodnoty, ale intenzivní ponor do onoho přítomného okamžiku. To vůbec není na jeden víkend málo.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1341
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte