Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Dělníci kultury, Kultura

Hudba v přítomném okamžiku

Festival Creepy Teepee startuje již tento víkend

Už do čtvrtého ročníku o tomto víkendu vstoupí kutnohorský festival Creepy Teepee – tuzemská přehlídka toho bezpečně nejaktuálnějšího cvrkotu, kterým žije současná alternativní scéna. Festival nestojí na velkých jménech, ale na kurátorském výběru kolektivu A.M.180, který jej připravuje na vlastní triko. Obrazně řečeno tvrdí, že zrovna interprety jako Japanther,Excepter,Pictureplane,Molly Nilsson,Dikolson nebo Maria Minerva stojí za to v létě 2012 vidět a slyšet. V jejich hudbě se mísí lákavá porce tvůrčí překvapivosti a zároveň nejde o okoukané hudebníky.

Program má nádech spontánního sdílení zajímavých a progresivních kapel mezi přáteli na Facebooku. Funguje tu i velký princip rovnosti a blízkosti pódia s publikem. Poslechněte si tohle a dnes. Jindy to nebude mít smysl a zítra – nebo příští rok - to zase bude něco jiného. Sociální sítě nás naučily zcela přehodnotit vztah k trvanlivosti mediálních výstupů.

Ještě v minulé generaci byla třeba fotografie skoro jednomyslně považována za nástroj uchování vzpomínek, svědectví pro příští časy. Což úplně není případ toho, když si dnešní bloggeři fotí načančané porce jídla, které zrovna dostali v restauraci, a pak je postují na profil. Účel téhle komunikace je krátkodobé sdílení, ekvivalent „tweetu“ - a ne archivace.

Stejně tak bylo jednou ze základních deviz vynálezu CD tvrzení, že hudba na něm zachycená se tu uchová pomalu sto let. Možná uchová, ale tahle věčnost už dnes málokoho vzrušuje. Nová média dokonale zvýraznila a prohloubila prožitek přítomného okamžiku. Bylo by mylné vykládat si to jako povrchnost vnímání, spíš jde o zaostření a uchopení momentu. Na hudbě je to dobře patrné již proto, že její vnímání probíhá v čase. Když odezní, už není.

Z hlediska dramaturgie byste dnes v Česku nenašli festival, který by vám dal lepší přehled o tom, co se v zákoutích trendové hudby děje právě teď. Kutnohorské Creepy Teepee se podobá neustále aktualizovanému profilu: kvalitu tu nezastupují trvalé hodnoty, ale intenzivní ponor do onoho přítomného okamžiku. To vůbec není na jeden víkend málo.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].