Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Dělníci kultury, Kultura

Desky Johna Peela

Archiv slavného DJ bude online

Hudební kuchyně Johna Peela • Autor: Archiv
Hudební kuchyně Johna Peela • Autor: Archiv

Těžko si představit DJe a hudebního propagátora s větší schopností určovat vkus publika, než jakou měl po 40 let na BBC Radio 1 John Peel. Na této stanici zaměřené na současnou populární hudbu působil od jejího založení v roce 1967 do své smrti v roce 2004. John Peel prožil život v době, kdy určujícím médiem popu byla dlouhohrající nahrávka a vzhledem k jeho autoritě a hledačství by pro leckoho mohlo být inspirující probírat se sbírkou jeho desek.

Přesně to je možné ode dneška na stránkách interaktivního online muzea The Space, které financuje národní Arts Council England. Zatím se tu objeví jenom první stovka z 25 tisíc dlouhohrajících vinylů, které Peel nashromáždil. K tomu vlastnil i 40 tisíc singlů a kdyby člověk připočítal i CD, odhaduje se, že by se v jeho sbírce dostal k celkovému množství 100 tisíc nahrávek.

Až do října bude na stránkách The Space každý týden přibývat další a další stovka Peelových alb. Mimoto by návštěvníci stránek měli mít přístup i k DJovým poznámkám. Tvůrci se tak pokouší nahlédnout do jednoho z nejpozoruhodnějších archivů populární hudby v její předdigitální éře. Děje se tak v době, kdy už vlastně nejsme pořádně schopní zapamatovat si, jaký účel měli dlouhohrající nosiče a proč se vlastně vydávaly.

To však není to nejvíc zneklidňující. Kuriózní obrat nastává především z hlediska pouštění skladeb a toho, jak jsme si na síti zvykli smýšlet o obsazích. Zatímco na své domovské stanici BBC 1 míval John Peel jen pár hodin týdně, kdy mohl posluchače informovat o své oblíbené hudbě, plánem The Space je to, aby všechny nahrávky, které měl rád, byly dostupné naráz a stále. Návštěvník si je pak může snadno koupit online někde jinde.

Pro člověka, který si hýčkal elpíčka a pouštěl vysílání oblíbeného DJ, byl fakt, že určitý typ kulturního názoru je dostupný jen někdy a jen z části životní samozřejmostí. Na Peela se čekalo. Digitalizace jde proti tomu a sugeruje pocit, že tu je vše a pořád. Peelův archiv poradí kdykoli budeme chtít.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].