Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Dělníci kultury

Celý svět je Wedding

V každém městě najdete čtvrť, kterou turistické průvodce nezmiňují

Dnes to nebude ani tak glosa jako spíš čtenářský tip. V každém větším městě na světě najdete čtvrť, kterou turistické průvodce nezmiňují, protože není nijak extrémní. Není tam nic pozoruhodného k vidění. Jsou to nevzrušivá poklidná místa s ospalým venkovským charakterem, která jako kdyby neměla nic společného s globalizovanými metropolemi, jejichž jsou součástí.

Přesně takový je berlínský Wedding. Potkáte tu pouze početné turecké rodiny, německé důchodce, pejskaře či méně trendové studenty. Ti všichni tráví volný čas buď po tradičních hospodách, nebo strohých internetových kavárnách. Wedding prostě není to lákadlo, za kterým by se do Berlína létalo na víkend EasyJetem. V maximálně „cool“ evropském velkoměstě snad neexistuje nudnější místo.


Ovšem přesně touto optikou ulic, kterým se mondénní život vyhýbá štítivým obloukem, se tvůrci nezávislého berlínského časopisu Der Wedding rozhodli pohlížet na celou Německou a potažmo západoevropskou realitu.

Světová scéna malých časopisů nyní zažívá tvůrčí boom, protože se ostřeji vymezuje vůči internetu a přichází s nápady, které na webu nemají šanci vyznít. Der Wedding je toho ukázkovým příkladem. Dvojice Axel Völcker a Julia Boeck – oba narození ještě v NDR - vydává od roku 2007 magazín, který aplikuje všechny mediální rutiny takřka důsledně na sousedskou oblast Weddingu.

Uveřejňuje módní story z Weddingu, píše precizní reportáže ze soukromých tureckých čajových klubů ve Weddingu, zabývá se tématy práce a nezaměstnanosti ve Weddingu, urbanistické proměny ve Weddingu.

Listovat tímto časopisem, který vychází jednou ročně, je mimořádně obohacující již proto, že zatímco většina médií honí trendy a sleduje tep doby, Der Wedding vidí svět z posledních statických míst, jež nám v tekuté modernitě zůstaly. Je to asi nejkrásnější časopis a nejlépe dělaný časopis o neviditelné kultuře všedního dne, který se mi posledních sezónách dostal do ruky.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte