Aktualizováno 16:20 na konci textu

Alena Hanáková
Alena Hanáková • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
V kulečníkovém sále ministerstva kultury dnes v půl páté šéfka resortu Alena Hanáková veřejně cosi oznámí. Není jasné co, nicméně obsah jejího sdělení se dá předem celkem odhadnout: nejspíš dobrovolně rezignuje na svůj post, aby tak předešla odvolání, o němž se od úterka hlasitě mluví v souvislosti s jejím plánovaným nahrazením profesorem pražské HAMU Jiřím Hlaváčem, který ji má vystřídat do 1. července.

Autor těchto řádků patří k lidem, kteří měli o jejím angažmá v čele ministerstva pochybnosti od samého začátku. Na druhou stranu setrvale doufal, že její počáteční zmatenost v labyrintu kulturního resortu se časem srovná; že jistá neorientace zpočátku patří k věci a všechno bude jednou lepší. Nebylo. Alena Hanáková bohužel působila čím dál chaotičtějším dojmem a těžko hledat něco, co by se jí v její práci opravdu podařilo.

Slabých míst se naopak najde nepřeberně a není třeba je zde do detailu připomínat: ať šlo o nezvládnutí situace s přeobsazováním šéfů Národního divadla a Národní galerie, škrtání v dotacích na živou kulturu, neschopnost veřejnosti srozumitelně vysvětlit, že církevní restituce Českou republiku nevracejí zpět někam k Bílé hoře, a řadu dalších věcí.


V tomto ohledu je ovšem zarážející, že Hanákovou by měl na ministerské židli vystřídat zrovna Jiří Hlaváč. Kdo snad zapomněl: před pěti lety byl tento výtečný klarinetista zvolen rektorem AMU, když zcela nečekaně vyhrál nad svým protikandidátem a předešlým rektorem Ivem Mathé.

Tehdejší redakční kolega autora těchto řádků Pavel Klusák v Respektu v roce 2007 citoval Hlaváčův dobový volební program: „Jsem zastáncem laskavé náročnosti. Snad jsem je přesvědčil laskavostí i náročností.“ Jak známo, volba nakonec byla prohlášena z jistých složitých právních důvodů za neplatnou, všichni na škole si oddechli, rektorem se stal znovu Mathé a laskavá náročnost se na AMU, respektive podřízených HAMU, FAMU a DAMU nekonala.

Je velkou otázkou, jestli je Jiří Hlaváč tím správným adeptem na vylepšení zcela katastrofální reputace ministerstva kultury. Autor těchto řádků soudí, že laskavou náročnost už tenhle resort opravdu nepotřebuje. A nepotřebuje ani někoho, kdo proti sobě už jednou dost radikálně zvedl masivní vlnu kritiky kulturní veřejnosti.

Ministerstvo kultury naopak potřebuje někoho, kdo bude bolestné problémy řešit rázně a nebojácně; někoho, kdo má v téhle oblasti vybudován jednoznačný respekt. Tím člověkem by měl být podle autora těchto řádků právě Ivo Mathé.

P.S. Ano, Hanáková nakonec odstoupila, dokonce o půl hodiny dříve. Na závěr se pokusila o vtip, když svému následovníkovi popřála co nejméně „procesů“. Což bylo slovo, jímž se proslavila v televizním rozhovoru, kde na všechny otázky pouze odpovídala, že jde o to nastavit procesy. Byl to symbolický způsob rozlučky: ale je to asi tak stejně veselé jako celá její éra na ministerstvu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1695

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte