0:00
0:00
Audit Jana Macháčka7. 3. 20142 minuty

Zahrávat si s termínem „umělý stát“ je sprostota

Zeman, Klaus a Ukrajina: Poté, co se Češi otřepali z hrozby války, nabírá u nás proputinovský narativ na síle

Reakce českých ústavních špiček na ukrajinský vývoj je stále ještě relativně jednotná, zdá se, rádoby provokativní či jasně proputinovský hlas zatím nezazněl. Dokonce i reakce prezidenta na obsazení Krymu byla nejprve jasná: mluvil o tom, jak mu to připomíná rok 1968. Sankce sice prezident nechce, ale k těm má – jak se ukázalo – daleko (i když třeba bohužel) i Evropská unie.

Svým způsobem máme štěstí. Představme si, že by byl ještě prezidentem Václav Klaus, který se v opakovaných prohlášeních ukázal být putinovštější než Putin, když mluvil o Ukrajině jako „o umělém státu“ a za viníka krize označil „Západ a USA“.

Pozoruhodné je, jak Václav Klaus – tedy velký kritik sudetských Němců – používá jejich předválečnou rétoriku, která za „umělý stát“ považovala tehdejší Československo. Zahrávat si s termínem „umělý stát“ jen proto, že má takový stát národnostní menšinu, je nejen sprostota, ale zavání to z hlediska českých národních zájmů vlastizradou.

↓ INZERCE

Ale budiž – dejme tomu, že se Klaus nachází na politickém okraji.

Jinak – to, že Zeman úplně nepodrazil vládní linii, neznamená, že neříká nevkusnosti a hlouposti. Třeba když promluvil v Litovli, že důležitější než lidská práva je export. To sice říká pořád, ale opakovat to v těchto dnech je mnohonásobně nevkusné. Nebo když pravil, že přiřazení Krymu k Ukrajině v roce 1954 za Chruščova byla „pitomost“. Tak nevím – když se člověk podívá na mapu, tak to jako pitomost nevypadá. Na Krym teče z Ukrajiny plyn, elektřina i voda, například.

Přirovnávání Krymu ke Kosovu je také nesmysl. K vraždění Rusů na Krymu nedocházelo.

Stejně jako v případě EU vyzývá Zeman Ukrajinu k federalizaci. To nemusí být nutně špatný nápad, jenže klíčovou otázkou je, jestli by do federace měl patřit Krym, který už vyhlásil samostatnost pod ruskými zbraněmi a Putin zde nastartoval procesy a vzbudil očekávání, která jdou výrazně nad míru autonomie, kterou poskytuje federace. Federace musí mít společnou armádu a měnu, o tom sám Zeman mluvil ve Štrasburku. Na Krymu je teď armáda ruská, i když bez označení.

Potíž je v tom, že poté, co se Češi otřepali z hrozby války, nabírá i u nás proputinovský narativ na síle. Informace o tom, co zaznívalo na klubu ČSSD, jsou hodně znepokojivé.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].