Aktivní premiér
Aktivní premiér • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Příprava nové koaliční vlády, koaliční smlouvy a koaličního programu je podle mého soudu hodnocena většinou žurnalistické obce velice příkře, nevraživě a netrpělivě. Samozřejmě novináři tu nejsou od toho, aby se jim práce politiků líbila anebo aby ji oslavovali. Pokud ovšem politik opravdu něco výjimečně skvělého neprovede nebo nespáchá, což se zatím, jak známo, nestalo.

Ale to šíření otrávenosti z toho, že je program šitý příliš horkou jehlou a že je nekonkrétní či populistický, to je něco, čemu moc nerozumím. 


Začněme v ekonomické či fiskální rovině. Předčasné volby tuto zemi vykolejily z rozpočtově politického cyklu, s čímž samozřejmě souvisejí i plány a priority hospodářské politiky, které rozpočet reflektuje. Připravovaná vláda však bude celý rok vládnout s rozpočtem, který připravil někdo jiný. Sice pro rozpočet hlasovala, ale nemohla ho ovlivnit.

Normální vláda, která by vznikla z normálních voleb v červnu, by se snažila už některé programové priority dosadit do svého prvního podzimního rozpočtu, což tato vláda pochopitelně nemůže. Všechny zásadní parametry jako daně bude měnit nejdřív od 1. ledna 2015, vláda bude mít dost času leccos doladit i flexibilně přehodnotit, až začne opravdu vládnout.

Hodně se také mluví o tom, kde vláda vezme na své sliby (například na valorizaci důchodů). Jenže na nějakou výraznou inflaci to nevypadá (i když se ji centrální banka pokouší vyvolat), takže se asi moc valorizovat nebude.

Další a důležitější faktory jsou pochopitelně politické. Je třeba spěchat, protože čím dříve přestane vládnout Zemanova a Rusnokova samovláda, která je nedemokratická, nezodpovědná a obtížně kontrolovatelná, tím lépe. Rusnokova vláda je navíc stále aktivnější.

Od září zadala zakázky bez soutěže ve výši 2,9 miliardy korun, vyměňuje lidi ve státních podnicích jako na běžícím pásu, chce rozhodnout spor policejních prezidentů i prolomit těžební limity. Je sice logické, že svět je jaksi znepokojen tím, co se děje na Ukrajině (a měl by být ještě víc), otázka ale je, zda se pomalu nezabývat z pohledu demokratického a ústavního schodku i Českou republikou. 

Je pochopitelné, že vláda chtěla program rychle upéci, aby se mohla jasně a pevně postavit prezidentovi, který má jediný opravdový úmysl a přání: vznik této koalice znemožnit. Toho by si měl být vědom každý kritik vlády, která ještě nevládne. Prioritou této země je přece mít konečně politickou a politicky odpovědnou vládu s mandátem - což je podle mne prioritou i pro ty, kteří by si raději přáli vládu, v níž bude ODS nebo TOP 09. 

Vznikající koalici čeká ještě dost dramatické jednání, kdy hlava státu bude chtít ingerovat do toho, kdo ve vládě sedí a kdo nikoli a kdo je pro jaký post vhodný. Je sice jasné, že ministry si vybírá premiér, protože je to on (a nikoli prezident), kdo představuje vládu sněmovně a žádá ji o podporu. Ale vznikající koalici bude ještě stát hodně sil, aby to Zemanovi jasně vysvětlila. 

Co se rétoriky budoucí opozice týče, je jasné, že opozice musí vládu kritizovat pořád a stůj co stůj, jenže ta vláda ještě ani nevznikla. Možná by nebylo na škodu, kdyby tu existovala nějaká elementární dohoda vznikající koalice a mainstreamové opozice, tedy ODS a TOP 09.

Třeba o tom, že je politickou vládu třeba rychle konstituovat, nebo o tom, že je třeba expanzivního prezidenta oslabit a vrátit zpět do krabičky - anebo o tom, že je v národním zájmu zabránit destrukci diplomatického sboru skrze Zemanovy mocenské ingerence, proruské zásahy a kamarádšofty.

Psáno pro Český rozhlas Plus 

Čtenáře Auditu zvu na dnešní akci (koncert, výstava, diskuse, projekce) na počest Lou Reeda a Václava Havla do divadla Archa

 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte