Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Vyšplháme se na ropný vrcholek?

Zvítězí žurnalistika, která nabídne nejlepší, chytrou a profesionální interaktivitu i dohledávání kontextů

Kanada má třetí největší zásoby ropy na světě. Nejbohatším nalezištěm jsou ropné písky v provincii Alberta • Autor: Globe Media /  Reuters
Kanada má třetí největší zásoby ropy na světě. Nejbohatším nalezištěm jsou ropné písky v provincii Alberta • Autor: Globe Media / Reuters

Agentura Bloomberg představuje krátkou, ale hutnou analýzu toho, co ovlivnilo v poslední době ceny ropy. Ropa je více než palivo, je to síla silnější než trh s ní, který má roční obrat 3,4 bilionu dolarů. Ropa je také zbraň, strategické aktivum, prokletí, vytváří a ničí bohatství, je lecčeho indikátorem a ozvěnou. Všechny tyto faktory předurčují její cenu. Výsledkem je velmi zvláštní trh, který vypovídá stejně o globální politice a ekonomice jako o nabídce a poptávce.

Po čtyřech letech nejvyšších cen ropy v historii, kdy to vypadalo, že ceny ropy odporují zákonům ekonomické gravitace, stoupla v červenci její cena na 107,73 dolaru za barel, přestože Američané i Evropané jezdili autem stále méně a používali stále úspornější automobily. Spotřeba benzinu, hlavního zdroje poptávky po ropě, se snížila. Mezitím se nabídka na trhu zvýšila s tím, jak vysoké ceny ropy na trhu umožnily, že se vyplatí nové techniky těžby, tedy hloubkové podmořské vrty a tzv. fracking, čili těžba ropy z břidlic.

Během léta se objevily tyto ekonomické faktory: čínský dovoz ropy poklesl, evropské ekonomiky zpomalily na pokraj recese, ale na druhou stranu silnější americká ekonomika zvyšovala cenu ropy, protože ta se určuje v dolarech. Místo aby země Blízkého východu omezily těžbu, zahájily cenovou válku, aby si udržely podíl na trhu. Nové zdroje nabídky, jako je například kanadská ropa, a nové americké břidličné zdroje oslabily či zničily dřívější kartel OPEC.

Saúdská Arábie má velice nízké náklady těžby, takže získává, zatímco rivalové jako Rusko a Írán ztrácejí, také kvůli sankcím. Levná ropa také umožňuje Saúdům lépe konkurovat Americe, kde jsou náklady na těžbu vyšší. V polovině října se ceny ropy dostaly na úroveň, která testuje možnosti těžařů v Severní Dakotě či Texasu udržet těžbu ziskovou. Dne 30. října firma ConocoPhillips oznámila, že jako první začne redukovat investice do amerických ropných polí kvůli její nízké ceně.

OilGraphicPeakFixed • Autor: Respekt
OilGraphicPeakFixed • Autor: Respekt

O čem se vedou disputace? S tím, jak se celý svět industrializuje a konzumuje více energie, každý nový barel ropy stojí více než dříve, protože nejlevnější a nejsnadněji dobyvatelná ropa už je vypumpována. Takhle vznikla teorie ropného vrcholku „oil peak“, která tvrdí, že produkce jednou dosáhne maxima, protože se zásoby a ropná pole vyčerpají.

Jenže skeptici, kteří v „oil peak“ nevěřili, nyní poukazují na to, že nové technologie umožnily těžit z dříve nepředstavitelných břidličných zdrojů a objevily obrovské netušené zdroje. Ty se však vyplatí těžit jen za určitou cenu. Takže nejde jen o kvantitu, ale také o náklady.

Další proměnnou je poptávka, která je například letos velice slabá - s tím jak konzumenti tíhnou k vyšší efektivnosti a využívají více zemního plynu a alternativních zdrojů energie. V roce 2012 činila ropa 31 procent světové spotřeby energie, v roce 1973 to bylo 46 procent. Možná přijde den, kdy ropa bude levná, protože o ni nebude zájem.

Tahle analýza, resp. nový produkt Quicktake serveru Bloomberg (mimochodem k dispozici zdarma) je zajímavý ještě z jiného, mediálního a technologického pohledu. Kdo si rozklikne původní analýzu, může si všimnout, že doslova každá věta, někdy i každé slovo jde rozklikávat dál a dál a v hloubce najdete další a další analýzy, informace, tabulky, grafy, data, souvislosti a slovníková hesla.

Přesně tady se rýsuje budoucnost žurnalistiky, především té ekonomické. Nevím, jestli to bude zadarmo, ale vítězit bude podle mne ten, kdo nabídne nejlepší, chytrou a profesionální interaktivitu a okamžitou možnost dohledávání kontextů a souvislostí: text, který nedýchá chytrými prokliky, jako by nebyl.

Čtenáře Auditu zvu na dnešní debatu v Knihovně Václava Havla v Ostrovní ulici o novém nacionalismu v Evropě, ale i jinde ve světě. Diskutovat přijdou Jan Kysela, Edvard Outrata, Lenka Víchová, Roman Joch a Michael Romancov. Začátek je v 18 hodin.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].