Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Vlámsko jako příklad úspěšného a postupného osamostatňování

Separatista De Wever se odvolává na Evropskou unii: ta prý je také volnou konfederací a nějakou dobu už má i prezidenta

Bart De Wever: Valonsko-vlámsko-bruselskou konfederaci bude spojovat nějaký prezident jako prostředník a země vůbec nemusí mít federální vládu • Autor: Globe Media /  Reuters
Bart De Wever: Valonsko-vlámsko-bruselskou konfederaci bude spojovat nějaký prezident jako prostředník a země vůbec nemusí mít federální vládu • Autor: Globe Media / Reuters

Guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi ve svém projevu ve Washingtonu varoval, že vlády, které se neodhodlají k reformám, nebudou znovu zvoleny. Asi měl na mysli italskou vládu, protože rámcové reformy trhu práce, které spojil premiér Matteo Renzi s hlasováním o důvěře, se mu zdají vágní. Nejspíš měl také na mysli francouzskou vládu.

Na serveru Eurointelligence si nejsou touto podmíněností jisti a upozorňují na okřídlenou frázi nového předsedy Evropské komise J. C. Junckera, který ještě jako šéf Eurogroupu pravil, že „vlády většinou vědí dost dobře, co mají přesně dělat, ale nevědí, jak být znovu zvoleny, když to udělají“. Pravda je asi někde mezi.

J. C. Junckera se týká ještě další zpráva. Německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung tvrdí, že nový předseda Evropské komise již vzdal myšlenku, že by se pokusil využít stálý záchranný val eurozóny neboli ESM (evropský stabilizační mechanismus) k financování slíbeného panevropského investičního programu ve výši 300 miliard eur. Zvítězil německý výklad, že by bylo třeba měnit evropské smlouvy, k čemuž není ochota.

Leonid Beršidskij na Bloombergu uvádí příklad Vlámska jako úspěšného a postupného de facto osamostatňování. Prý není těžké představit si Evropu bez hranic, s unifikovaným ekonomickým systémem a společnou měnou, kde některé národní státy vyblednou nebo časem vyšumí. Dramatická referenda jako ve Skotsku jsou sice velkou mediální zábavou, ale postupná eroze společných fiskálních vazeb je možná realističtější a potenciálně úspěšnější způsob.

 

 

 

Naráží tím na politiku lídra Nové vlámské aliance Barta De Wevera, který kdysi popíral existenci Belgie jako státu, ale nyní – když se poprvé dostal do vlády – souhlasí s postupným procesem. Jeho cílem do budoucna je, že valonsko-vlámsko-bruselskou konfederaci bude spojovat nějaký prezident jako prostředník a země vůbec nemusí mít federální vládu. Vlámský separatista se jen odvolává na Evropskou unii, ta prý je také volnou konfederací a nějakou dobu už má i prezidenta.

De Wever prý dnes ví, že tyto věci nelze vykřikovat co nejhlasitěji a žádat je okamžitě. Voliči nejsou zvědaví na žádné revoluce, chaos a rozvrat státních služeb. Musí se prý jednat o postupný proces.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].