Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Tak pravil Krugman

Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Protože v evropském tisku i politice převažují pochopitelně evropské názory, představím dnes názor Paula Krugmana, který evropský či německý důraz na snižování dluhů nejtvrdším způsobem odmítá.

V jednom svém blogu z tohoto týdne popisuje nobelista a komentátor listu NYT svůj zážitek z konference v Berlíně. „Je to zjevně o rozpočtové nezodpovědnosti, musíme uplatnit mnohem striktnější pravidla“ praví nejmenovaný německý ekonom. Na to Krugman říká: „žádné fiskální pravidlo by nezabránilo třeba španělské realitní bublině, španělský dluh jako procento HDP do roku 2007 prudce klesal, z 65 % HDP v roce 1998 na 36 % HDP v polovině roku 2007.“ Odpověď „Děkujeme vám za příspěvek pane Krugmane, je to zjevně o rozpočtové nezodpovědnosti, musíme uplatnit mnohem striktnější pravidla.“ A tak prý stále a pořád dokola.

V dalším textu Krugman odpovídá na otázku (všechny citované blogy jsou k dispozici ZDE), proč v době vysoké nezaměstnanosti, úrokových měr a zjevné deflace převládají či vítězí oponenti utažených peněz a utažených měnových kohoutků.

Prosadit v době krize expanzivní politiku je podle Krugmana intelektuálně obtížné. Keynes to ve své Všeobecné teorii popsal jako „obtížný proces objevování.“ Přirozený instinkt každému velí myslet si, že tvrdé časy si vyžadují tvrdá opatření a že když hospodářství trpí, má si vláda také příkladně utáhnout pásek. Může za to prý i akademická ekonomická obec, která „strávila poslední tři roky systematickým rozbíjením těžce získaných znalostí ekonomie. Je to vlastně středověk, ve kterém slavní profesoři objevují chyby vyvrácené před sedmdesáti lety.“

V dalším textu Krugman reaguje na některé ekonomy, kteří tvrdí, že svět se teď má soustředit na dlouhodobé strukturální výzvy (vzdělání, pracovní trh, technologie) a vymanit se z krátkodobého soustředění se na cyklický výkyv.

Opak je pravdou, říká na to Krugman. Řečnění o dlouhodobých výzvách je často projevem slabosti, i když se tváří opačně. Nyní svět zažívá hluboký cyklický výkyv s vysokou nezaměstnaností, která se vůbec nelepší a je tedy na něj třeba proticyklicky a expanzivně reagovat. V závěru cituje Krugman svého učitele „V dlouhodobé perspektivě jsme všichni mrtví,“ říkával Keynes.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].