Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Soros, chřipka a prezidentské letadlo - americký zápisník

Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Tážou se přátelé i čtenáři, jaká je prý v New Yorku atmosféra s prasečí chřipkou. Inu žádná. Dnes je ve velkém jablku obrovské tropické vedro, prý první v letošním roce.

V Central Parku odpočívají na trávě tisíce lidí, mladé ženy vystavují letos poprvé na odiv plavky na novou sezónu i těla vycvičená pilnou zimní prací v tělocvičnách. Po oválu se běhá a jezdí na kole. Brusle zjevně vyšly z módy.

Ne, že by hrozbu epidemie někdo podceňoval nebo se jí vysmíval. V jedné škole v Queensu je asi padesát dětí s podezřením na chřipku, průběh nemoci je ale zatím mírný. Jednoho muže včera vyfotili s rouškou po cestě metrem do Queensu, tak ta fotka byla všude v novinách. Jinak jsem za celý den nikoho s maskou nepotkal. Kdybych s ní běhal po parku já, mohl bych být zítra na titulce v The New York Times.

To Newyorčany zaujala včera jiná věc. Prezidentský jumbo aeroplán si poletoval nad Manhattanem ve výšce menší než malé a za ním v závěsu vykukovala F-16. Pak se tato záhadná symbiotická dvojice jala obletovat sochu Svobody a jako by tak zlehka nalétávat směrem k Wall Streetu. Tisíce lidí vybíhaly z domů, schovávaly se do sklepů a obchodů, ucpávaly výtahy apod. Burza se na dvacet minut úplně zřítila, když se makléři zřejmě začali loučit se životem.

Hezké.

Bílý dům vydal prohlášení, ve kterém se píše, že šlo o cvičení a zároveň o akci jménem Propagační foto. Air Force One se sochou v pozadí. Obě operace prý byly spojeny "z důvodů šetření nákladů." O akci byla informována newyorská policie, ale měla zakázáno se o tuto zajímavost podělit s veřejností. Starosta New Yorku Michael Bloomberg zuří.

Na celé věci je příznačné, jak Američani neumějí lhát nebo lžou úplně jinak než je zvykem v Evropě. Evropský politik by tu část o té strašně nutné fotopříležitosti prostě a jednoduše zatajil a zůstal by u toho vojenského cvičení.

(Ještě mne napadlo. To v Bílém domě neumí nikdo ovládat Photoshop, aby letadlo do oblohy nad sochou zasadil? To jsme ale zase u toho lhaní).

Každopádně ještě pár takových legrácek a Obamova popularita se obrátí ve svůj opak. Tady jsou lidé totiž na podobné žertíky citliví.

Dnes jsem se byl podívat na projev George Sorose k finanční krizi. Mluvil v Open Society Institutu, tedy de facto ke svým zaměstnancům, já jsem dostal povolení ke vstupu, které mi zařídil známý, co pro OSI pracuje.

Zde nabízím k zamyšlení několik názorů "kontroverzního" (jak by asi napsaly české noviny) osmdesátiletého finančíka a filantropa.

1. Obamu Soros chválí. Jeho snahu dosáhnout konsensu a smíru, jeho kroky v zahraniční politice, jeho snahu zavést univerzální zdravotní pojištění, jeho stimulační program pro ekonomiku. Ve zcela zásadní věci se ale Obamovi nedaří. Nedaří se mu nastartovat a rekapitalizovat americký bankovní sektor. Geithnerův plán Sorosovu důvěru nemá.

2. Letos, nejpozději v příštím roce prý dosáhne ekonomika svého dna. Stane se tak prý proto, že světová ekonomika byla ve stavu volného pádu a volný pád nemůže trvat věčně.

Nečeká nás ale nijak radostné období, ekonomiky budou stagnovat. Svět čekají dva scénáře, pokud se rozjede deflace (pokles cen), přijde vleklá a katastrofální deprese. Tomu se snad podaří zabránit, protože americká centrální banka dramaticky rozšiřuje měnovou bázi.

Druhou variantou je to, že nevyhnutelné inflační tlaky časem přinutí americkou centrální banku zvýšit úroky a ekonomika bude stagnovat. Přijde vleklé období stagflace. Stagnace kombinované s vysokou inflací. Podle Sorose je ale pořád lepší stagflace než deflace a deprese.

3. Pokud nefunguje finanční sektor, je podle Sorose správné a rozumné, že nečinnost bank nahrazuje banka centrální, která poskytuje a garantuje úvěry a nakupuje dluhopisy. Bilance Fedu se od září rozrostla desetkrát. Evropa je váhavá a se vším přichází později než Amerika. Důvod proč je a bude krize v Evropě delší a hlubší, je skutečnost, že na starém kontinentě se váhá s odvážnou měnovou politikou.

4. Zachráncem světa před depresí je podle Sorose Čína. Hlavním důsledkem krize bude také posílení Číny na úkor USA.

Nejde ale jen o čínský stimulační balíček na podporu domácí poptávky. Totalitní režim nezná credit crunch. Když čínský stát nařídí bankám půjčujte, zvyšte objem úvěrů o tolik a o tolik, tak ony to prostě udělají.

5. Soros nemá rád výraz finanční inženýrství. Normální inženýři nevyrábějí letadlo, které nelétá a auta, která nejezdí. Finanční inženýři aplikovali svět newtonovské fyziky na společnost. To ale nejde.

6. Současná situace je obtížná v tom, že to, co je dobré v krátkodobé perspektivě, škodí v dlouhodobé perspektivě a naopak.

Soros je v současné době v USA velkou celebritou. Nebylo to tak vždy. V 90.letech o něm diskutovala hlavně Evropa. V předminulých volbách, ale vstoupil otevřeně do americké politiky finanční podporou Demokratů. Dnes si Američané všímají toho, že dlouho upozorňoval na iracionalitu finančních trhů a jeho reputaci prospívá, že jeho fondy jsou i v současné době velmi úspěšné.

P.S.
Autora zaujalo, že po skončení přednášky nasedl Soros do malého, dosti omšelého mercedesu, který vypadal, že toho má hodně za sebou. Miliardář je znám též tím, že používá normální letecké linky a nevlastní žádný tryskáč.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].