0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka2. 7. 20104 minuty

Slováci proti fondu, podnikatelská vláda

Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Zajímavou analýzu nové vlády přinesl na aktuálně.cz Petr Holub. Rozbor obsahuje výčet lidí ve vládě, kteří do ní přicházejí ze světa podnikání. Zatímco v minulé politické vládě byl podnikatelem pouze ministr dopravy Aleš Řebíček, v nové vládě se to podnikateli hemží.

Reklama

Ministr dopravy Vít Bárta (VV) byl donedávna majitelem firmy bezpečnostní ABL, to je vcelku známá věc. Avšak i ministr školství, Josef Dobeš (VV) je bývalým manažerem ABL. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, který je veřejnosti znám jako představitel Hospodářské komory, je podnikatelem v energetice. Kamil Jankovský, nový ministr pro místní rozvoj, je podnikatelem ve zdravotnictví a Pavel Drobil, nový ministr životního prostředí je manažerem C&D holdingu.

Je asi ještě brzo dávat tomu znaménko. Naopak. U minulých „reformních“ vlád zaráželo, že o pravém kapitalismu nám kázali především lidé, kteří celý svůj profesionální život strávili v inkubátoru sněmovny a byli na státu závislí stejně jako příjemci sociálních dávek. Nyní budou ve vládě lidé, kteří jsou naopak zvyklí daně státu odvádět.

Potíž může být v tom, že příliš těchto podnikatelů je napojeno na firmy s akciemi na doručitele a další problém je v tom, že příliš toho podnikání je navázáno na stát. A v tom případě může skutečně hrozit posílení privatizace politiky.

Když jsem hodnotil ve středu vládu, nevšiml jsem si pochopitelně, že ministr kultury a berounský starosta Jan Besser vstoupil v létě 1989 do KSČ. Pro TOP 09 je to ostuda. Podle mne jde o důsledek toho, že se příliš dlouho jednalo o programu a méně důležitá ministerstva se vybírala na poslední chvíli a v řádu hodin. To je právě to: kultura je „méně důležitá“, je to taková popelka. Je to jako s těmi ženami ve vládě. Kultura a ženy – to jsou podružná témata. Pro pořádná chlapiska je přece důležitý průmysl a finance. I mezi starosty na které to TOP 09 svádí by se našlo více lidí, co mají něco společného s kulturou.

Malé Slovensko zahýbalo globálními trhy a ocitlo se na titulních stranách světových ekonomických deníků. Tím, že odmítá podpořit Evropský stabilizační fond, vzniká riziko, že ke Slovensku se může připojit ještě někdo jiný. Celý koncept se potom zhroutí a může následovat další útok na společnou evropskou měnu.

Světové akcie opět padají, ale má to pochopitelně i jiný důvod než slovenské zpochybňování dohodnuté věci. Včera se ukázalo, že výrazně zpomalila průmyslová výroba v Asii, oživení v Americe je zoufale křehké či se dokonce rozpadá a Evropa je nervózní ze zátěžových testů bank. Slovensko ale sehrálo roli důležité globální páky. Světovými finančními trhy už několikrát otřáslo Maďarsko, ale Slovensko – to tu ještě nebylo.

Jak by to asi dopadlo, kdybychom měli euro my? Povyk proti solidaritě v rámci eurozóny byl asi ještě mnohem silnější než na Slovensku.

Perspektivou eura otřásají i stupňující se obavy z toho, že německý ústavní soud odmítne solidaritu v rámci garančního fondu Anglická on-line verze časopisu Der Spiegel přináší obsáhlý text o čtyřech německých profesorech, kteří si před dvanácti lety stěžovali na vznik eura u Ústavního soudu v Karlsruhe. Deset let byli zapomenuti a ignorováni, nyní si stěžují znova. Nyní jsou naopak v kursu pro značnou část německé společnosti jsou hrdinové.

Po blozích světa koluje drb o tom, že se ekonomický guru Nouriel Roubini přátelil s jednou ze zatčených ruských „špionek ilegálek“ Annou Chapmanovou. 
Takže už víme (chacha), odkud bral Roubini alias dr. Zhouba své geniální předpovědi o tom, že přijde finanční krize. Celé to řídila KGB!

Slavný profesor a poradce mnoha centrálních bank světa tvrdí, že se s Chapmanovou nikdy nestýkal o samotě, ale vždy na nějakých party v přítomnosti více lidí.

Příští autorův Audit najdete na našem webu 19. července. Důvodem je čerpání zasloužené dovolené.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].