0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka28. 6. 20113 minuty

Robert Reich a nemocná Amerika

Slavný americký ekonom Robert Reich, profesor na univerzitě v Berkeley a člen několika amerických vlád (například ministr práce za vlády Billa Clintona), předvádí na internetu poměrně zábavné video. V rekordních dvou minutách a patnácti sekundách vysvětlí, co se děje špatného s americkou ekonomikou. Krátké video se jmenuje „Pravda o americké ekonomice“.

Pro ty, kteří nerozumějí anglicky, pár bodů:
1. Od roku 1980 americká ekonomika zdvojnásobila svou velikost, zároveň se ale mzdy většiny lidí sotva zvýšily.
2. Kam zisky zmizely? Většina zisků odešla směrem k superbohatým. Horní jedno procento ovládalo v roce 1980 deset procent příjmů, nyní ovládá dvacet procent příjmů a čtyřicet procent celkového bohatství.
3. Všechny tyto finance dávají superbohatým obrovské množství peněz na ovládání politiky, především dokážou prosadit snížení daní z příjmu. Od roku 1980 se daně superbohatých snížily na polovinu.
4. Daňové příjmy tvoří pouze 15 procent celkového HDP, jsou nejnižší za šedesát let. S tím souvisejí škrty: více dětí ve třídách, méně peněz na opravu mostů, silnic apod.
5. Americká společnost ztrácí kohezi: odboráři bojují s neodboráři, státní zaměstnanci se soukromými, rodilí Američané s imigranty, střední třída se rozděluje.
6. Střední třída už si nemůže a také nechce půjčovat jako před krizí a to omezuje koupěschopnou poptávku, takže ekonomika nemůže pořádně růst. To zase znamená vysokou nezaměstnanost.
7. Silná ekonomika může existovat pouze se silnou střední třídou.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Já bych k tomu dodal, že největší americká potíž spočívá ve stále rozdělenější společnosti a politice. Republikáni vidí problémy americké ekonomiky zrcadlově obráceně než demokraté. Pro republikány všechno začíná a končí státním dluhem, zvyšování daní nepřichází v úvahu. Příjmová nerovnost prý slouží jako zdravý motiv k pozitivnímu boji o úspěch či americký sen.

A ještě horší je, že nechuť ke konsenzu je možná stejně hluboká mezi akademickými ekonomy jako mezi politiky. Ideologie, nenávist či slepá víra se zmocňuje vědy ve stále větší míře. A dokud se tohle nezlepší, asi se Američané nevyhrabou z průšvihu.

Dvěma odlišnými příběhy (narativy) o americké ekonomice se zabývá i komentátorka agentury Reuters Chrystia Freelandová.

Američané jsou sice tradičně nejoptimističtější národ na zeměkouli, jejich optimismus je však poněkud nalomen a nemohou za to pouze ideologická talk show v rádiích a televizích. Nezaměstnanost je více než devět procent, což je na americké poměry nezvyklé a sentimentu na trhu nepřející. Většina lidí si myslí, že jejich domy a byty mají menší hodnotu než hypotéka, a 86 procent lidí si dnes myslí, že je špatná doba na to, najít si dobrou práci (před krizí si to myslelo jen 47 procent lidí).

Další zajímavý komentář o americké ekonomice (též z Reuters) upozorňuje na to, že nejen „levičáci“, ale i nejbohatší a nejúspěšnější američtí obchodníci s dluhopisy se domnívají, že odpovědí na ekonomické oživení je utrácení, nikoli škrty.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].