0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka12. 4. 20112 minuty

Privatizační projekt moci

„Privatizační projekt moci“ – to je v českých poměrech opravdu něco úplně nového. Žádný takový projekt nikdy neměla například ODS, která o něčem takovém nikdy neslyšela. Zvláště netknutý je v tomto ohledu bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček, zakladatel a majitel firmy Viamont, kterou prodal, když se stal ministrem. Veřejné zakázky pro Viamont (a obrat Viamontu) se během Řebíčkova působení na ministerstvu zmnohonásobily, což byla náhoda a ministr Řebíček s tím neměl vůbec nic společného. Vít Bárta svůj podíl v ABL podobně jako Řebíček prodal, ale agentura ABL nyní skoro žádné zakázky nemá…

Co je horší? Zde je jistě rozdíl ve formě, protože Řebíček měl o něco vyšší IQ, protože na výjezdním zasedání firmy Viamont nic takového nevykládal. Nebo to vykládal a nikdo to nenahrál.

Reklama

A privatizace policie? Za posledních dvacet let policie neodhalila nebo nedotáhla do konce žádný korupční skandál nebo nějakou významnou defraudaci. V této zemi padlo desítky bank a investičních fondů a vytunelováno bylo odhadem asi bilion korun. To, že nebylo vyšetřeno vůbec nic, má jedinou příčinu: policie je a byla pod kontrolou zájmových skupin. To tak samozřejmě musí zůstat, a pokud by hrozilo, že se tohle změní, je třeba opět zavést klid a pořádek.

Když dnes politici řeknou, že se má něco vyšetřit, znamená to opak: nevyšetří se vůbec nic.

Omnipol a dlouhé prsty Richarda Hávy na ministerstvu obrany – to nebyla privatizace moci? ČEZ – stát ve státě, který má dokonce svou zahraniční politiku a který definuje jediný český definovaný ekonomický zájem (vývoz elektrického proudu) – to je co?

Škoda Transportation, která v Praze ovládá rekonstrukci vozů metra, nové vozy metra, rekonstrukci tramvají, nové tramvaje a totéž pro České dráhy – to je privatizace čeho?

Takže – jde jen o dvě věci: je to otázka stylu a formy – nikdo se tím jako Bárta nechlubil, a věc druhá je, že to, co projde velkým, neprojde malým. Nic víc, nic míň.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].