Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Prezident lobbista v Bruselu

Za dobu, co Miloš Zeman odpočíval na Vysočině, se standardy západní společnosti docela posunuly

Miloš Zeman (vlevo) a José Barroso • Autor: ČTK, AP
Miloš Zeman (vlevo) a José Barroso • Autor: ČTK, AP

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová se v časopise Týden pustila do kritiky vrchní pražské zástupkyně Lenky Bradáčové a mimo jiné tu řekla, že „se obklopuje mladými stážisty, zpravidla členy Unie státních zástupců, kteří ji uznávají a nikdy nekritizují“.

To se mi zdá pozoruhodné, zvláště s ohledem na to, že Benešovou pojí vzájemný obdiv a přátelství s Milošem Zemanem, který ji do vlády přivedl. O Zemanovi je – ostatně podobně jako o jeho předchůdci – všeobecně známo, že se obklopuje výhradně lidmi, kteří si od něj zachovávají zdravý a kritický odstup. Velkorysý, skromný a nikdy ne samolibý prezident vůbec nevyžaduje obdiv vůči inteligenci, kterou tak zřetelně oplývá (ba překypuje). A vůbec nejspokojenější je, když má se svým okolím čistě věcný a pracovní vztah.

Miloš Zeman také vůbec poprvé jako prezident vycestoval do Bruselu, kde se soustředil na své oblíbené téma „českých národních zájmů“, o kterých mluvil pořád už jako premiér. Zastal se zájmů skupiny ČEZ na Balkáně a naléhal na pomoc při zrušení víz do Kanady. To je jistě chvályhodné, resp. nic proti tomu, ale v případě boje proti směrnici, která má regulovat prodej některých druhů cigaret, se Zeman zachoval jako obyčejný lobbista. Poslanci Evropského parlamentu jsou sice zvyklí na agresivní lobbing, zvláště před schválením nové směrnice, ale server Česká pozice dokládá, že Zeman přímo citoval materiál sepsaný na objednávku Philip Morris.

Zeman tak navazuje na svůj domácí politický styl: posvětil například to, že šéf prezidentské kanceláře je zároveň volebním lídrem prezidentské strany. To, co se ale toleruje v Česku nebo v Rusku, je dávno zcela neakceptovatelné v západní civilizaci. Uvidíme, kam se bude posouvat Zemanova deklarovaná „proevropskost“ v důsledku toho, že bude v Bruselu kulturně narážet.

Za dobu, kdy Zeman více než deset let odpočíval na Vysočině, se standardy západní společnosti docela posunuly, a to zdaleka nejen v rámci politické korektnosti, ale třeba i v oblasti transparentnosti a integrity politiků, veřejných představitelů apod. Člověk se docela obává, že se pomalu, ale jistě bude Zemana zmocňovat vůči Evropě nechuť, až možná zjistí, že se kulturně cítí více doma v Minsku, Kyjevě či Moskvě.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].