Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Past na DSK a filozof na barikádě

A další euronovinky...

Jürgen Habermas, německý filozof a tamější morální a intelektuální autorita, je rozzloben či doslova rozlícen a hodlá se postavit za záchranu eura a eurozóny. Podle deníku Der Spiegel, který ho nazývá posledním Evropanem, udělá prý filozof vše proto, aby zachránil evropský ideál od neschopných a netečných politiků a temných sil trhu. Filozof si to bere velmi osobně a prý nedopustí, aby Evropa skončila na smetišti dějin, protože integrace Evropy je projekt jeho generace.

Je to sice záslužné, obávám se ale, že se Habermas možná probudil pozdě. Souvisí to asi s tím, že filozofové mají tendenci zprávami z ekonomiky, natožpak „z trhů“ pohrdat, to znamená, že jim asi trvalo, než si uvědomili, jak je situace vážná a o co se vlastně hraje.

Der Spiegel taktéž přichází se zajímavou analýzou na téma evropské politické unie.

Eurokrize se mezitím dále vesele šíří. Evropským bankám dochází likvidita. Deník Financial Times upozorňuje, že evropské banky prodaly na trhu vlastní dluhopisy jen za 413 miliard, tedy pouze dvě třetiny částky, kterou potřebují vrátit investorům do konce roku. Evropu tedy čeká tvrdý credit crunch (neschopnost a neochota bank poskytovat úvěry).

Server eurointelligence tvrdí, že skutečná krize a politický prostor jsou dva úplně odlišné vesmíry, které se od sebe rychle vzdalují. Zatímco Merkelová se Sarkozym řeší přísnější pakt stability, na finančních trzích zamrzla likvidita a všichni čekají razantní a přesvědčivou akci Evropské centrální banky.

Paul Krugman také upozorňuje, že politikům, kteří se prý snaží krizi řešit, schází pozitivní narativ.

Krizi způsobily především nerovnováhy v soukromém sektoru, jenž příliš optimisticky přeléval zdroje na periferii Evropy a způsobil na jihu Evropy relativně vysokou inflaci. Pokud jsou prosazovány škrty na periferii, je přece zřejmé, že v jádru eurozóny je třeba zvýšit výdaje. Jenže Evropa chce škrtat i ve svém jádru.

Evropští politici zatím pouze opakují slogany a ideologické poučky o stabilních cenách a fiskální odpovědnosti a nenamáhají se vysvětlit, jak by to mohlo vést k oživení.

Gavyn Davies ve FT rozebírá technické scénáře rozpadu eura a mimochodem tvrdí, že londýnské právní kanceláře alokují významné zdroje, aby pro klienty zkoumaly validitu zahraničněobchodních kontraktů.

V New York Review of Books vyšel rozsáhlý investigativní text z pera Edwarda Jay Epsteina (převzaly jej i sobotní FT), který doslova minutu po minutě rekonstruuje klíčové hodiny, které předcházely zatčení Dominiqua Strausse-Kahna na letišti v New Yorku.

Text jistě potěší všechny, kteří jsou přesvědčeni, že na Strausse-Kahna to někdo celé narafičil. Otázek jako z napínavé detektivky je bezpočet. Kam se poděl telefon DSK, který neopustil hotel, před tím, než ho někdo vypnul nebo z něj vyndal SIM kartu nebo baterii? Kdo byl tajemný obyvatel vedlejšího apartmá, kde byla pokojská před atakem DSK a znovu potom (o čemž lhala)? Šéf bezpečnosti hotelové skupiny, kam patří Sofitel, chodí se Sarkozym do VIP boxu na tenis a byli tam spolu ten den, kdy se to stalo. Proč hlavní hotelový inženýr po rozhovoru s pokojskou na chodbě radostně tančí? A celá řada dalších vzrušujících zajímavostí.

Předpokládám, že Epstein o celé kauze vydá brzy zajímavou knihu.

Můj delší komentář o krizi eura a problému s německým narativem vyšel v dnešním tištěném Respektu, je však třeba za něj zaplatit patnáct korun formou SMS.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].