0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Audit Jana Macháčka10. 4. 20114 minuty

Osvědčení se postarají

Astronaut

Co je průběžný závěr tragikomické operety, kterou sledujeme v posledních dnech?

Velké, osvědčené strany vzkazují voličům: už žádné experimenty s novými a nevypočitatelnými. Pozor na všechny, kteří vám budou slibovat něco nového, lidového, protikorupčního, zeleného a kdovíjakého ještě. Vraťte se do našeho spolehlivého náručí, my se o vás postaráme: vy i my budete mít napříště klid, už vás nebude ohrožovat zlá hydra ABL ani nějací pošuci v barevných drahých košilích s naducanými obálkami.

↓ INZERCE

Scénář je vlastně vždy velmi podobný. Než někdo začne organizovat odchod vlny přeběhlíků, začnou se v médiích objevovat zaručené zprávy o excesech předsedů. Bursíkovo zacházení s dámským poslaneckým klubem Strany zelených a jeho „silová“ SMS. Paroubkovy „diktátorské metody“ a odchod Melčáka, Pohanky a Wolfa. Předtím něco podobného s oslabováním Unie svobody a rozkladem čtyřkoalice.

Věci veřejné jistě nepředstavovaly nějakou očistnou sílu v politice. Vtip je pouze v tom, že se nestaly (nebo nestačily stát) plnohodnotnou součástí místního mocenského kartelu a do určité míry narušovaly zaběhlý pořádek jako všichni ostatní, výše zmínění nově příchozí před nimi.

Rotace a výměna jedněch papalášů za druhé je vůbec nejvyšším výdobytkem demokracie. Když to cynicky přeženeme: ti druzí či noví také možná kradou nebo začnou krást, ale lepší je, když se střídají různé grupy bafuňářů, než když vládne pořád ta samá parta. Pro provoz státu to bývá také levnější. Kartel je nejvíc vyděšen, když se narušení zaběhlých pořádků děje doopravdy, a vlastně to vůbec nechce připustit. A když to omylem připustí, tak to musí napravit a učinit tomu co nejdřív přítrž.

I kdyby byli Bárta s Johnem chytřejší (chytří tedy opravdu – jak se potvrdilo – nejsou), i kdyby měli ideologii (žádnou nemají), i kdyby VV nebyla populistická, marketingově-podnikatelská bublina (je), tak ten problém s přeběhlíky by dříve nebo později nastal také. Kdyby si Bárta své poslance nezískával neohrabanou (a zřejmě nelegální) metodou cukru a biče, možná už je ostatní „koupili“ dávno. Pro pořádek – TOP 09 s Kalouskem a Severou není nový, ale mocensky osvědčený a zaběhaný subjekt. Kalousek patří dávno mezi osvědčené hráče, kteří si umějí rozdat karty a i jeho spor s Vondrou se časem usadí. V kuloárech se mluví o tom, že až TOP 09 „dostane dopravu“, tak nastane mezi ODS a TOP 09 klid zbraní.

Jde přece o to vrátit rezorty klíčové z hlediska penězovodů (doprava, školství, místní rozvoj) a vnitro pod kontrolu osvědčených, a bude zase pořádek.

„Privatizační projekt moci“ ze zasedání ABL z roku 2007? Zní to hrozivě, ale autor nemá ještě ucelený názor. Takže zatím k těm „ale“. Lze si představit, že na pracovním výjezdu pracovníků bezpečnostní agentury (průměrné IQ účastníků nepřevyšuje to policejní) se může plácat leccos. Bylo to tři roky před vstupem VV do vysoké politiky a Bárta prokázal, že není dost chytrý na to, aby dokázal něco takového zorganizovat. Může jedna detektivní agentura zprivatizovat stát, když strana na ni napojená má jen 21 poslanců? Proč tedy nemá ABL žádné státní zakázky? A proč to měl někdo schované čtyři roky v šuplíku?

Ostatní strany snad nemají „privatizační projekt moci“? Karel Schwarzenberg po příjezdu z Jižní Ameriky správně poznamenal, že Bárta „napsal (zřejmě míněno „řekl veřejně“), co ostatní dělají“. Osvědčené politické strany ovládají orgány ČEZ a další státní firmy. Politici tyjí z komunálních firem a předražených veřejných a stavebních zakázek. O co jiného v české politice i bez VV jde? O reformy? O boj s korupcí? 


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].