Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Osudový moment eura

Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Řecká vláda oznámila škrty a úsporná opatření. Zvýšení DPH z 19 na 21 procent, zvýšení spotřební daně na pohonné hmoty, cigarety a alkohol. Zvýšení daně z luxusního zboží, konec různých vyjímek, zmrazení důchodů, škrty v různých velikonočních a vánočních bonusech, apod.

Pohledy na razanci těchto opatření se různí. Důležité je, že Evropská komise pravila, že řecká vláda učinila, co učinit měla. Jean-Claud Juncker - hlavní politický představitel eurozóny - plán také podporuje.

Jsou ale samozřejmě i tací, kteří žádají mnohem tvrdší škrty: například na 13. a 14. platy ve státní sféře dosud nikdo nesáhl. A důchody se měly snížit, ne zmrazit. Kdo však žádá nejtvrdší škrty přes noc, nebude mít asi nikdy dost.

A teď vše záleží především na Německu. Zúčastní se Německo nějaké pomoci Řecku? Schválí ji? Podpoří ji? Přizná ji? Pokud ne, co tedy znamenalo ono osudové prohlášení představitelů EU z 11. prosince o solidaritě? Analýza agentury Bloomberg cituje zdroje blízké německé vládě, podle které Německo Řecku nepomůže.

Komentátor FT Wolfgang Munchau počítá s tím, že Německo nakonec v nějaké podobě nějakou pomoc (nákup dluhopisů, garance) schválí; v tuto chvíli se hraje vnitropolitická hra dovnitř Německa.

Můj názor je, že bych nevsázel na to, že je to hra, protože německé veřejné mínění se staví proti pomoci Řecku stále ostřeji. Pokud se řecký premiér v Německu nedohodne, obrátí se jeho země - možná už za pár hodin – na Mezinárodní měnový fond. Z krátkodobého pohledu to neznamená vůbec nic, v dlouhodobé perspektivě to znamená fatální ránu budoucí prestiži a ambicí Evropy jako kontinentu. Právě teď se láme chleba. Spolek států, který se nedokáže domluvit na sanaci rozpočtové situace jednoho malého státu, s nímž sdílí společnou měnu, nemá šanci do budoucna soutěžit o prestiž v globální konkurenci s Asii a Amerikou. Tečka.

Na serveru Fist full of euros komentuje Ed Hugh mlčení Evropské centrální banky. Na dnešní tiskovou konferenci šéfů ECB celý svět napjatě čeká. Co řekne Jean-Claude Trichet o řecké krizi? A co řekne ECB ke stagnaci růstu, slabé poptávce v Evropě, poklesu kursu eura?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].