Odboráři v Detroitu u vesla, americký přeběhlík a konec s Českým pivem?

Chystaná kompozice vlastnictví velkých amerických automobilek je pozoruhodná. Vláda vymění svoje pohledávky vůči firmám za vlastnické podíly. Odbory budou souhlasit s propouštěním, změnou svých dlouhodobých kontraktů a penzijních plánů - také výměnou za vlastnické podíly. Na věritele (JP Morgan Chase a Citigroup), kteří ale sami v tuto chvíli inkasují státní pomoc, toho mnoho nezbude. Až se bude vyjednávat o mzdách, budou odboráři sedět na obou koncích jednacího stolu.
Zde tedy ta vlastnická struktura - General Motors bude z poloviny vlastněna státem a 39 procent získají odbory. Pouhých deset procent věřitelé.


V případě Chrysleru získají odbory dokonce 55 procent akcií (zbytek připadne na Fiat), takže celá firma se stane jednou velkou odborovou pobočkou.
Velmi bych se však zdráhal mluvit o nějakém socialismu. Dohodnuté propouštění je tvrdé a jde do statisíců. A původní vlastníci, kteří firmy řídili špatně, přijdou o všechno.
Je ale fakt, že v normálním bankrotu si přijdou na své hlavně věřitelé. A též je pravdou, že odbory, které mají k Demokratické straně blízko, si dokáží vylobovat státní podporu ekologických a energeticky úsporných aut.
…
Přeběhlictví není pouze fenomén typický pro českou politickou scénu. Místo chřipky dominuje americkým médiím senátor za stát Pensylvánie Arlen Spector (je mu sedmdesát devět let), který včera oznámil přestup z řad Republikánů k Demokratům. Poprvé od dob Jima Cartera budou mít Demokraté v Senátu více než šedesát hlasů a Republikáni ztratí poslední možnost něco ovlivnit. Přicházejí totiž o poslední blokační pojistku: šanci prosadit tzv. filibuster, tedy donekonečna mluvit, řečnit, číst a ochromit tak funknčnost horní komory.
Specterovi, bez ohledu na jeho věk, jde především o to, aby byl do Senátu znovu zvolen, v republikánských primárkách se prý neměl šanci jako umírněný Republikán prosadit proti konzervativnímu kandidátovi. Prezident Obama, který Spectera ve volbách podpoří, dostal tedy hezký dárek k oslavě sta dní ve funkci. Cesta k prosazování legislativy, kterou si předsevzal, je o poznání volnější než dosud.
Je však velmi pravděpodobné, že marginalizace Republikánů právě dosahuje svého vrcholu. Obama má smůlu. Ekonomická situace se bude dál zhoršovat, patrně přijde inflace a oživení bude podle současných predikcí velmi chabé a slabé. Je dost pravděpodobné, že v podzimních volbách do kongresu v roce 2010 se Demokratům už tak dobře dařit nebude.
Ještě dvě české reminiscence. Mnozí komentátoři nám tvrdili, že lékem na věčné české přeběhlictví je většinový volební systém. Ten jak známo v Americe mají. Pak by mne též zajímalo, jak by české soudy zhodnotili Obamův slib, že Spectra (s viceprezidentem Bidenem si v posledních dnech telefonoval šestnáckrát) podpoří v primárkách. Není to náhodou "politická korupce"?
Dozvědel jsem se z důvěryhodného zdroje, že státní zastupitelství má během několika dní zrušit stíhání v kauze České pivo. Jestli je to pravda, jde o zjevný důsledek tlaku státní správy na nezávislou justici, proti kterému je kauza Čunek vyloženě slabý odvar. Stačí si vzpomenout na dopis bývalého ministra financí Vlastimila Tlustého státním zástupcům, soudům a policii. A ve věci Nomura jsou bývalý i současný ministr na jedné lodi.
Chce snad státní zastupitelství tvrdit, že to České pivo odešlo z portfolia bývalé IPB samo?
…
P.S.
I když českým serverům dominují zprávy o nové, prasečí či americké chřipce, poslušně hlásím, že tu masky a roušky zatím nikdo nenosí, veřejné akce se neruší a před vchodem do veřejných budov není zatím povinno mýt si ruce.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].