Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Ó svatý, svatý, svatý Kubice!

Každodenní glosa o politice a ekonomice
[image id="120824790"]Policie zastavila vyšetřování některých podvodů spojených s firmou Čepro. Prozatím se tedy nemusí bát obvinění ani bývalý šéf podniku Tomáš Kadlec ani uprchlý Radovan Krejčíř.

Policie zastavila vyšetřování některých podvodů spojených s firmou Čepro. Prozatím se tedy nemusí bát obvinění ani bývalý šéf podniku Tomáš Kadlec ani uprchlý Radovan Krejčíř.

Je to skutečně tak, že nejen Gross Paroubek, ale už také Langer (a nejen pánové Tomáš Pitr a Krejčíř, ale také třeba Andrej Babiš) chtějí zlikvidovat veškerou práci hrdinného profesionála Jana Kubice, bývalého šéfa „elitního“ útvaru ÚOOZ?

Připusťme alespoň na chvíli, že policisté nejsou neomylní bozi a mohli odevzdat práci ve stadiu, která nebyla pro soudce ani státní zástupce stravitelná, srozumitelná, roztříděná, pochopitelná a použitelná. Historie práce Kubiceho ÚOOZ je prostě a dobře historie úspěchů (sem patří například odhalení Berdychova gangu a dovedení kauzy až k soudu) a stejně tak omylů a neúspěchů.

Vezměme si kauzu Budišov. Policie nepřinesla žádné důkazy proti Věře Jourové, které během pobytu ve vazbě vybílili byt a přišla o práci i kariéru (pochybuji, že se jí Kubice osobně omluvil). „Lázeňský švihákDoležal je sice hochštapler a vyplazuje na novináře jazyk, to samo ale nestačí k tomu, aby mohl jít za mříže. Vzpomeňme na slavné zatýkání Jaroslava Starky, uzavřenou rychlostní silnici, vrtulníky, nos zarytý do asfaltu. Jenže ÚOOZ opět nenašel nic a teď bude Starka žalovat stát.

Mezi největší trapasy útvaru ÚOOZ patří to, že Luděk Žákovec byvalý Kubiceho podřízený, který vyšetřoval aktivity Tomáše Pitra, začal pak pro Pitra pracovat. Pozoruhodné bylo, že před uplynulými komunálnmi volbami měl být Kubice zavražděn. Tuto informaci opět umístil do médií „elitní“ útvar a novináři ji ochotně posadili na titulní strany.

Nikdo netvrdí, že v kauzách Čepro nebo Biolíh si nikdo nepokoušel krást, uplácet či podvádět. Houšť podezření ale nestačí k tomu, postavit někoho před soud. Policisté z ÚOOZ příliš často naznačují stejný rukopis: neschopnost třidit a rozlišovat mezi důležitým a nepodstatným. Když neuspějí s hrůzyplně vyhlížejícím operativním sběrem u státních zástupců, předají to alespon kamarádům novinářům. Všimněme si, že i jihoafrický soudce (a v jižní Africe mají anglickou právní kulturu a tradici profesionálního soudnictví) do Česka vzkázal, že obvinění Krejčíře vůbec nerozumí.

Byl by dobré konečně přestat věřit pohádkám o zlých a hodných policejních útvarech. Profesionálové, odvážlivci, zlosynové i blbci se podle všeho nacházejí ve všech útvarech stejnou měrou.

A prohrává stát boj s organizovaným zločinem? Záleží na tom, co tím organizovanm zločinem chápeme. Jsou to zločinci co používají také násílí nebo jen bílé tunelářské límečky? Organizovaný zločin sedí ve státní správě od roku 1992, kdy se začala připravovat privatizace. Seděl tam v polovině 90. let, kdy se odkládala regulace kapitálového trhu a rozkrádaly banky a fondy, seděl tam za Zemanovy vlády, kdy leccos řídil ŠloufMrázkem. Boj s tímto zločinem není možné vzdávat, ale obvinění i vyšetřování musí být profesionální, protože bez toho nejde.

Kubice sice před volbami poškodil nesympatického Paroubka s bradavicí, přiznejme si ale, že to nestačí k tomu, aby byl svatořečen. I kdyby si to novináři přáli.

Čtvrteční audit: Topolánkův ostudný Šlouf

Středeční audit: Německo v recesi?

Úterní audit: Podstatné je nelhat

Pondělní audit: Britské jádro, Francouzi a my

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].