Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

O golfu v Dubaji a vážných věcech z Arábie

Na zprávě o společném golfovém výletě v Dubaji mne zaujala informace o tom, že letenky jel na ruzyňské letiště kupovat předseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Pavel Suchánek, který na přepážce odevzdal asi půl milionu korun v hotovosti.

Proč od pánů Dvořáka, Janouška, Žaludy a Romana dostal na starosti to odevzdání hotovosti zrovna předseda rozpočtového výboru? Protože – když předsedá rozpočtovému výboru – to s penězi dobře umí? Protože má na starosti rozpočet – kromě parlamentu – coby pokladník i v této partě?

Zajímavé je i to spoléhání se na hotovost u těchto vysokých šarží domácího byznysu (tedy byznysu, je to byznys napojený na státní a obecní rozpočet) a politiky. Neměli by spíše jít s duchem doby a přestat používat hotové peníze?

Zajímalo by mne, jestli ta hotovost nějak souvisí s novou zkušeností, kdy se v souvislosti s případem ProMoPro ukázalo, že Finanční analytický útvar ministerstva financí dokáže dohledat nejrůznější transakce. Možná se pánové dohodli, že když má ministr Kalousek svoji (velmi čilou) finanční policii, bude bezpečnější vozit peníze na letiště v tašce.

V neposlední řadě smekám klobouk před tím, že pánové mají pro strach uděláno a nebáli se zrovna v těchto dnech vyrazit do arabského světa. Co kdyby se najednou nepokoje rozšířily i do bohatých ropných emirátů? Koneckonců v Bahrajnu se to stalo.

A nakonec – jak to, že je stále šéfem Dopravního podniku Martin Dvořák? Primátor Svoboda se přece holedbal tím, že vymění lidi na klíčových postech. A DP je prokazatelně jedno ze tří míst v Praze, kde se rozhoduje o největších objemech peněz. I kdyby Praha měla lepší pověst, frekventovaná rotace na postu ředitele DP by byla velmi užitečná. Mimochodem – ředitel Dopravního podniku má být obyčejný úředník, kterému žádné okázalé hrátky mezi smetánkou vůbec nepřísluší. Přitom se už loni promenoval s podobnou partičkou pro změnu na Štrbském plese.

Co se bohatých ropných emirátů týče, tak důležitou zprávu dnes přináší Financial Times.

Saúdský režim se tolik obává neklidu, že investuje „drobné“ ve výši 36 miliard dolarů do infrastruktury, školství, sociálního zabezpečení, dotací pro mladé rodiny a kdoví do čeho všeho ještě.

Vynikající analýzu uveřejnil deník The New York Times. Píše se v ní o tom, jak nová situace na Blízkém východě výrazně posiluje vliv Íránu, například na úkor vlivu Saúdské Arábie.

Vliv Íránu tak jako tak již delší dobu stoupá. Z jedné strany paradoxně kvůli válkou oslabenému Tálibánu a kvůli pádu Saddáma Husajna. I v Libanonu nedávno padla vláda a nová je Íránu blízká. A nyní najednou končí další arabské režimy, které byly vůči Íránu velmi nepřátelské.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].