NERV a KSČ, Já a Ty a americké bonusy
[image id="120824790"]Deník MfDnes upozornil na to, že Jiří Havel – lídr kandidátky ČSSD do Evropského parlamentu a ekonomický expert strany - citoval v nějaké své pseudovědecké patlanici z 80.let Stalina. Pokud si toto „odhalení“ přála „antikomunistická“ ODS, bylo by vhodné premiérovi připomenout, že v osmičlenném servisním týmu premiéra zvaném NERV, se nachází pět bývalých členů KSČ.
Deník MfDnes upozornil na to, že Jiří Havel – lídr kandidátky ČSSD do Evropského parlamentu a ekonomický expert strany - citoval v nějaké své pseudovědecké patlanici z 80. let Stalina.
Pokud si toto „odhalení“ přála „antikomunistická“ ODS, bylo by vhodné premiérovi připomenout, že v osmičlenném servisním týmu premiéra zvaném NERV, se nachází pět bývalých členů KSČ (ty zbylé tři lze snadno identifikovat podle data narození).
V pseudovědeckých patlanicích pánů ekonomů – z nichž mnozí jsou dnes konzervativci a liberálové – bychom jistě také našli vydařené citace. Když necitovali v 80. letech Stalina, tak citovali Gottwalda a když ne Gottwalda, tak Husáka nebo Jakeše. Stačí se podívat do archivů VŠE, „odborných“ časopisů a různých těch prognostických a ekonomických ústavů, které jsou bez větší námahy dostupné.
Nevyvozuji z toho vůbec nic a upřímně přiznávám, že některých z těch ekonomů si dokonce vážím a považuji je za slušné lidi. Jen si s dovolením myslím, že by novináři měli měřit všem stejným metrem.
Lidem ze státního ústavu pro zkoumání totalitních režimů můžeme doporučit, aby se do archivů VŠE vypravili, mají to přes ulici. Možná by ale proklamovaná „dekomunizace“ mohla kromě zkoumání toho, co kdo psal v 80. letech, pokračovat také odhalováním jiných vrstev podloží.
Dobré by také například bylo vidět seznamy kádrováků (pokud nejsou v důchodu, sedí dnes v různých osobních odděleních), seznamy milicionářů (nikdy nebyly zveřejněny), seznamy lektorů VUMLu (dnes se jim říká politologové) apod.
Dnes například existují programy, kde se žákům základních škol a studentům středních škol přednáší o totalitě. Jedním z účelů nepochybně je, aby se děti zeptaly doma rodičů, jak se za komunismu chovali, a aby se rodiče naučili odpovídat dětem pravdu.
Jak ale potom vysvětlíme dětem, že je tolik bývalých členů KSČ na důležitých místech a to i pod „antikomunistickou“ vládou? Také se Vám zdá, že je česká společnost poněkud hodnotově pomatená?
…
O vytvoření společného podniku PPF, J&T a Daniela Křetínského řekl nejmenovaný zdroj deníku Hospodářské noviny, že „je to pro ně cesta, jak zajistit stabilitu jejich J&T banky, která má problémy s likviditou”.
Lze to říci ještě jinak. Vrabci na střeše si štěbetají o tom, že banka J&T fungovala tak, že obcházela velké státní podniky, podniky se státní účastí a nejrůznější státní fondy (lesnické, rolnické, dopravy apod.) a slibovala vysoké zhodnocení jejich vkladů.
Proto je také velmi pravděpodobné, že „krize“ banky J&T byla řešena jaksi z nejvyšší úrovně a za účasti a moderace nejvyšších činitelů státu a to přesto, že zatím vzniklo zdánlivě čistě soukromé řešení. PPF pomohla situaci zachránit. Co za to asi od státu dostane?
…
Skutečnost, že šéfové amerických bank si na konci loňského roku vybrali 18 miliard dolarů odměn a to v době, kdy už čerpali statní pomoc, ať jíž přímo z programu TARP (balíček schválený v říjnu) nebo z různých garancí a injekcí centrální banky, je zatím největší nechutností, která se během finanční krize v USA odehrála.
Je zjevné, že bez peněz z TARPu a dalších injekcí by na odměny nebylo. Je stěží uvěřitelné, k jak hlubokému cynismu američtí finančníci klesli a stejně tak je stěží uvěřitelné, že vláda něco takového umožnila. Inu – příležitost dělá zloděje, i když to prostě jde, tak „kapitalismus za cizí (státní) peníze“ se naučili rychle dělat i v zemi, která byla (a chce být) považována za tržní ekonomiku, která má nalajnované hřiště a stejná pravidla pro všechny.
Prezident Barack Obama sice označil skandál s odměnami za ostudný, leč to je tak všechno, co s tím zmůže. Vracet nikdo nic nebude. Bohužel se ukazuje, že i v USA platí, že ukradne-li někdo tisíc dolarů, může skončit za mřížemi na deset let. Ukradne-li někdo miliardy, někteří politici ho pokárají a prohlásí to za ostudu. To je velké zklamání a špatný začátek Obamova prezidentství, přestože Obama má za průšvih stejnou zodpovědnost jako každý jiný senátor, který v říjnu hlasoval pro TARP.
Zklamáním je i to, že nový záchranný balík schválili předevčírem ve Sněmovně reprezentantů Demokraté bez jediného republikánského hlasu. Místo toho, aby se země, která čelí největší krizi od druhé světové války, pokoušela budovat konsensus, bude pokračovat atmosféra osočování a totální nekooperace. To také odněkud známe.
Čtvrteční audit: O hamižnosti a teflonových ekonomech
Středeční audit: O jednom mýtu - kdo kam sype miliardy?
Úterní audit: 250 nápadů, politici a banky, krach států a Nomura
Pondělní audit: Rychlá opatření a volební vize
Páteční audit: O krizi, našich expertech a „business friendly“ Topolánkovi
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].