Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Audit Jana Macháčka

Německo bude na vedení kontinentu nyní samo

Co se píše o vítězství Merkelové

Jak bude v Evropě
Jak bude v Evropě • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Harold James píše, že Merkelová se dokáže perfektně vcítit do německé potřeby míru a konsenzu. Ale potřeba konsenzu je také důsledek federálního systému vládnutí, který se musí vypořádat se značnou regionální diverzitou. Merkelová má instinkt pro neideologickou politiku, kterou federalismus vyžaduje.

Lidem vně Německa připadaly německé volby jako referendum o evropské politice a eurozóně, ve skutečnosti hrála tato témata v kampani jen malou roli.


John Lloyd na Reuters zdůrazňuje, že Německo bude na vedení kontinentu nyní samo. I Francie má vysoké dluhy a politicky oslabuje také proevropský polský premiér Donald Tusk.

Gideon Rachman píše ve svém komentáři pro Financial Times, že Merkelová je (oproti tomu, co všichni tvrdí) vizionářka, ale vizionářka, která je jen špatně pochopena. Němečtí lídři od Helmuta Kohla po Joschku Fischera byli přesvědčeni, že Německo může překonat svůj zvrácený nacionalismus pouze tím, že obejme sjednocenou postnárodní Evropu.

Ale Merkelová má jinou vizi Evropské unie. Uznala, že existuje něco jako německý zájem, a dala jasně najevo, že ho hodlá bránit. Obrana zájmu německých daňových poplatníků však není v rozporu se snahou udržet eurozónu i Evropskou unii pohromadě.

Podle jiného komentátora FT Wolfganga Münchaua by to mohlo vypadat, že Merkelová vyhrála s podobným sloganem jako Adenauer v roce 1957 („Žádné experimenty“). Žádné vykupování dlužníků, vyrovnaný rozpočet každý rok a žádné panevropské ručení za dluhy. Ale nedávná historie ukazuje, k čemu vede přílišná fiskální přísnost uprostřed recese, k čemu vede odkládání restrukturalizace dluhů a k čemu vede odkládání nutné rekapitalizace bankovního systému.

To, co dělá Merkelová, ve skutečnosti experiment je. Ve skutečnosti bude Německo postupovat formou předstírání a prodlužování. Bude se prodlužovat splátkový kalendář, budou se snižovat úroky, budou se poskytovat další balíčky Portugalsku, Řecku, Španělsku („extending and pretending“, „all revolving, no resolving“).

 …

Andrew Higgins shrnuje pro Financial Times, jak je vítězství Merkelové vnímáno jinde v Evropě - od Řecka po Francii.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte