0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka13. 5. 20103 minuty

Mrtví prezidenti, španělské škrty apod.

Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Amerika dnes žije zátahem federálních agentů na banku Morgan Stanley. Hlavní story je ve Wall Street Journal, ale ten se zamyká, takže zde nabízím „odvar z NYT“.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Story v hrubých obrysech je zase obdobná jako v případě Goldman Sachs. Banka měla v roce 2008 prodávat klientům produkty, proti kterým sama spekulovala. Zaujalo mne, že ze zabavené vnitrofiremní komunikace vyplývá, že zaměstnanci přezdívali dva konkrétní finanční deriváty, o kterých je řeč, názvem „mrtví prezidenti“, protože jeden strukturovaný produkt se jmenoval „James Buchanan“ a druhý „Andrew Jackson.“

Tlak se zjevně stupňuje. Žalobě už čelí Goldman Sachs, ratingová agentura Moody’s a teď Morgan Stanley. Zároveň článek přiznává, že dokázat zločiny bude pro FBI velmi těžké, je těžké demonstrovat nade vší pochybnost, že firma uváděla klienty v omyl úmyslně.

Thomas Friedman z The New York Times poobědval s řeckým premiérem Papandreem.

Zaujalo mne pár věcí. První je, že podle Friedmana s ohledem na to, co se všechno děje, vyzařuje z řeckého premiéra obamovsko-zenový klid. Pozn. autora – Papandreu sice pochází z tradičního politického klanu, ale je to jemný, vychovaný intelektuál s elitním anglickým vzděláním a velkým světovým přehledem, troufám si tvrdit, že takový politik v českém prostředí vlastně neexistuje. To je vlastně docela velký paradox: inteligentní premiér země na pokraji rozkladu.

Vtipné je Papandreovo tvrzení, že dnes každý Řek od tří do osmdesáti let ví, co je dluhopisový „spread.“

To je docela dobré, protože já jsem zatím ani nevymyslel, jak to přeložit do češtiny a vysvětluji to přes rizikovou prémii, což je samozřejmě nepřesně nebo dokonce „úplně špatně.“ Zároveň ovšem doufám, že nepřijde doba, kdy bude také v Česku každý vědět, co je to spread.

Papandreu dále říká, že přirovnávat obchodníky s dluhopisy ke zvířatům (jako jsou supi a kojoti) je prý nespravedlivé, protože zvířata jsou živá a obchody s dluhopisy prý dnes mnohdy řídí počítače.

Řecký premiér dále říká, že Řekové se uskromní, ale potřebují nějakou vizi a sen do budoucna. Bez toho to nepůjde. Zároveň se nic nezdaří bez toho, že by se za mřížemi neocitli nějací velcí daňoví podvodníci.

Podle Friedmana budou důležitým indikátorem řečtí mladí lidé. Buď nastane hromadný exodus nebo nikoliv. Pokud mladí lidé zůstanou a dají najevo, že Řecku věří, možná se nakonec vyplatí nějaký ten řecký dluhopis přeci jen zakoupit.

Španělsko přichází s tvrdými rozpočtovými škrty. Mzdy ve státní správě půjdou dolů o pět procent a v příštím roce budou zmraženy. Razantně se škrtají státní investice.

To se mi zdá nakonec jako docela povzbudivá zpráva. Všechny skeptiky, kteří nevěří, že se jižní země dokáží uskromnit (protože to nikdy kulturně nesvedou), je dobré upozornit, že v celém záchranném plánu pro euro je předepsaná velmi zásadní role pro přísné odborníky z MMF. Doporučuji k tomu tento pořad na PBS, což je americká veřejnoprávní televize.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].