0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka15. 9. 20112 minuty

Martin Roman a kocourkovské korporátní řízení

Podle mého soudu je daleko důležitější, KAM Martin Roman z funkce generálního ředitele ČEZ odchází, než vědět, PROČ odchází. V Romanově prohlášení se totiž praví, že mu premiér Nečas nabídl funkci předsedy dozorčí rady ČEZ. Svědčí to o tom, že základní pravidla tzv. corporate governance (korporátního řízení) v Česku ani dvacet let po revoluci vůbec nechápeme.

ČEZ je veřejně obchodovatelná firma s většinovým podílem státu. Předseda dozorčí rady je hlavním vykonavatelem vůle státu (dohlížitelem na hospodaření firmy a například supervizorem toho, že firma si počíná v souladu s energetickou koncepcí státu, apod.). Jak se může z manažera firmy, který má za úkol zvyšovat její tržní kapitalizaci v dlouhodobě udržitelné formě, přes noc stát hlavní supervizor, kontrolor a vykonavatel státního zájmu?

Reklama

Další a hlavní věc: Představte si, že nějaký akcionář firmy ČEZ si bude stěžovat (nebo se tázat) na zvláštní věci, které se v ČEZ poslední dobou děly. Například:

1. Podivný nákup solárních elektráren od společnosti Amun.Re.
2. Prodej společnosti Mibrag „spřátelenému koncernu EPH“. O této akvizici přitom ČEZ ještě na jaře tvrdil, že je pro něj strategická.
3. Obchody s maďarskou společností MOL a půjčky maďarské společnosti MOL.
4. Vyšetřování ČEZ a EPH Evropskou komisí.
5. Pod Martinem Romanem se ČEZ pokoušel o regionální expanzi, pod tím samým šéfem se začal z regionální expanze stahovat. Vysvětlil to někdo?

Pokud budu jako akcionář žádat dozorčí radu ČEZ o vysvětlení počinů „bývalého vedení“, odpovídat mi bude hlavní představitel „bývalého vedení“. Tomu se říká Kocourkov.

Jinými slovy: Buď Martin Roman žádné zásadní chyby jako manažer nedělal a v tom případě může ve vedení firmy klidně zůstat, anebo je dělal a v takovém případě je nesmyslné, aby dohlížel na jejich nápravu či vyšetření. Tohle by snad mělo chápat i malé dítě. Aby však bylo jasno: za tohle nemůže Martin Roman, ale stát, respektive vláda.

A nyní k důvodům odchodu. Souviset to může se vším výše zmíněným. Připočtěme si ještě další spekulace: boj s ministrem financí Miroslavem Kalouskem o zpoplatnění emisních povolenek, snahu pražských kmotrů o odchod Vladimíra Schmalze z firmy (motejlek.com), kterému se prý Roman bránil, apod.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].