Na Západ od našich hranic si politik většinou dává pozor, aby neříkal každý den něco jiného či…
Na Západ od našich hranic si politik většinou dává pozor, aby neříkal každý den něco jiného či protichůdného • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Navážu dnes krátce na pondělní Audit JM, kde jsem se pozastavil nad výrokem prezidenta Miloše Zemana o tom, že konflikt na Ukrajině mu připomíná španělskou občanskou válku. Takže dnes ještě dodatek.

Zahraniční diplomaté a novináři se mne při různých setkáních často ptají, proč Zeman tyto věci říká, co tím sleduje, s kým se radí. Nechápou, jak může Zeman jeden den posílat NATO na Ukrajinu, druhý den bojovat proti sankcím, třetí den klást květiny na hrob Natalie Gorbaněvské, čtvrtý den říkat, že na Ukrajině není jediný ruský voják apod. Většinou to nechápou, protože na Západ od našich hranic si politik většinou dává pozor na to, aby neříkal každý den něco jiného či protichůdného.


Většinou pro ně nemám odpověď. Jedno vysvětlení je to, že Zeman je vlastně ruský agent a občas jenom mate tělem, aby to nebylo tak jasné a jednoznačné. Nejsem psycholog, ale další možné vysvětlení je, že Zeman je vlastně tzv. mnohočetná osobnost, která má prostě víc rozporuplných postojů a názorů najednou, o všech je přesvědčena a nepřipadá jí to divné (a je to něco jiného než mnohovrstevnatá osobnost, což může být pestré a noblesní). Pak je také možné, že je prezident rozpadající se osobnost, v tom případě se cizinec asi diví, že se neléčí na psychiatrii, ale sedí na Hradě.

Třetí možnost (a ta je nakonec asi nejpravděpodobnější) je, že Zeman to jako chytrý politik dělá schválně. Provokuje a díky zjevným rozporům udržuje mediální pozornost. Kdyby totiž říkal důsledně to samé, začne brzy média nudit. Co je nakonec zajímavého na tom, že někdo je integrální osobnost s konzistentními názory. Pokud by Zeman každý den odsuzoval ruskou agresi a nebo ji každý den doporučoval a chválil, přestane to být zajímavé.

Takže jako obvykle: za všechno mohou (česká) média, dalo by se říci. A pak také asi platí, že na všech těch třech vysvětleních je kus pravdy.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte