Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

G-8 a drachmatizace Řecka

Na právě skončeném summitu G 8 je nejdůležitější tohle prohlášení: „Přispějeme všemi potřebnými kroky k posílení našich ekonomik a k boji s finančním stresem, ale přitom uznáváme, že správná opatření nebudou pro všechny stejná.“

Autor Auditu vám to přeloží do normálního jazyka. Francie chce prorůstová opatření, nemá však na ně peníze. Německo si myslí, že nejpotřebnějším krokem k posílení ekonomik je škrtání a šetření. Všichni by chtěli aktivnější Evropskou centrální banku (zdůraznili to Obama, Cameron i Hollande), ale Německo to nechce. Ještě jinými slovy: Německo se na summitu dostalo pod tlak, ovšem nijak to s ním nezacloumalo. Summit G 8 zůstal pro Němce zcela ve stínu fotbalu.

Fareed Zakaria se ve svém sloupku pro časopis Time Němců zastává. Jejich kritika je prý přehnaná. Německo je údajně s Evropou více než solidární, a dokonce uvolnilo ECB ruce i v měnové politice. Nehodlá se ale vzdát možnosti přinutit ekonomiky na jihu Evropy ke strukturálním reformám. Kdyby například okamžitě přistoupilo na společné dluhopisy, přijde o jedinou páku, kterou má k dispozici.

Tato analýza agentury Reuters tvrdí, že odchod Řecka z eurozóny by mohl připravit ECB o celý kapitál, který by musely členské státy doplnit, což se jim zrovna nebude hodit.

Další zajímavá analýza téže agentury zkoumá, jak evropská krize ovlivňuje americké prezidentské volby. Kdyby se eurozóna začala rozpadat divoce, bude to mít tak silné ekonomické dopady na Ameriku, že se to dokonce v tradičních rozhodujících státech USA stane hlavním politickým faktorem prezidentských voleb.
Američané toho však mohou využít i pozitivně. USA pod Obamou a Bernankem udělaly včas všechno, co Evropa neudělala.

Ekonom Kamil Yilmaz na serveru VoxEU píše, že německá fiskální odpověď na krizi byla ve srovnání s Čínou a Amerikou zanedbatelná. Z porovnání ekonomických cyklů vyplývá, že Německo by mělo následovat Čínu a zvýšit domácí poptávku tak, aby demonstrovalo „pozitivní propojenost“ se světem. Německo bylo schopno dosáhnout zvýšení svého exportu díky skutečnosti, že země jako Amerika, Čína a Japonsko významně stimulovaly domácí poptávku.

Nouriel Roubini se domnívá, že jiná cesta než „drachmatizace Řecka“ neexistuje. Samozřejmě že to bude traumatický proces, ale něco podobného již udělala Argentina v roce 2001, kdy „pesofikovala“ svoje dolarové závazky, a USA v roce 1933, kdy znehodnotily dolar o 69 procent a opustily zlatý standard.

Mohamed El-Erian analyzuje, kdo vlastně může za řeckou tragédii. Na prvním místě jsou dvě řecké strany, tedy Nová demokracie napravo a PASOK nalevo, jež se chovaly tak, jako by půjčováním bylo možné přivést zemi k prosperitě. Na druhém místě jsou privátní věřitelé, kteří hrnuli peníze do Řecka horem dolem. Na třetím místě jsou Francie a Německo, jež jako první před deseti lety porušily rozpočtový pakt. A na posledním místě je MMF, který předepsal špatný recept.

Podle polského ministra financí Jacka Rostowského je třeba, aby Evropa okamžitě posílila své záchranné valy, a to především jejich napojením na ECB, jež v případě řeckého odchodu z eurozóny musí oznámit, že po omezenou dobu bude připravena nakupovat státní dluhopisy bez omezení.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].