0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka25. 10. 20103 minuty

G 20, evropský ústupek a temný Mervyn King

Komentátoři se předhánějí ve skeptickém hodnocení setkání ministrů financí skupiny G 20. Žádný kompromis v řešení obchodních nerovnováh se najít nepodařilo, taktéž žádná koordinace kurzových politik důležitých světových měn.
A nečekali ti kritici příliš? Hodnotí se vždy podle toho, jaká jsme měli očekávání, a z tohoto pohledu byl summit v určitém pohledu efektivní.

Spojeným státům se sice nepodařilo prosadit stropy na přebytek či schodek obchodní bilance, ale zároveň odrazily nápor ostatních, kteří chtěli kontrolovat jejich měnovou politiku.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

A například o tom, aby se Mezinárodní měnový fond alespoň trochu přizpůsobil změně poměru sil v globální ekonomické krajině, se jednalo dlouho a k ničemu to zatím nevedlo. A nyní byla Evropa konečně schopna vzdát se dvou křesel ve vedení fondu. Hlasovací práva v MMF ve prospěch nově vznikajících trhů se posunula o šest procent. Možná to pro některé Evropany vypadá jako pohřeb, avšak kdyby Evropa nepřistoupila na kompromis, který odpovídá ekonomické realitě, přestala by být brána vážně a podlomila by i důvěru v samotný MMF, který by byl ve stále větší míře méně reprezentativní vůči celosvětovému vývoji.

Evropě zůstane v MMF šest křesel. Stálá křesla bude mít Británie, Německo, Francie a Itálie, další dvě evropská místa budou rotovat mezi zbylými státy. Americký a evropský vklad do fondu se mírně rozředí a Čína se stane třetím největším přispěvatelem, po Americe a Japonsku. To se sice leckomu nemusí líbit, ale možná se Číňané přiučí větší odpovědnosti za globální vývoj.

Rubrika Lex deníku Financial Times upřesňuje na příkladu skupiny G 7 (její význam a aktivita klesá), k jakému přeskupení sil v globální ekonomice došlo jen za poslední desetiletí. Ještě v roce 2000 skupina G 7 vytvářela 72 procent celosvětového HDP, v roce 2011 to bude už pouhých 53 procent.

A navíc krize a problémy, které následují, významně podlomily kredibilitu Západu jako strážce a kazatele finanční moudrosti a důvěryhodnosti.
Avšak ani nadále se podle rubriky Lex Asie neobejde bez západních expertů, od inženýrů přes účetní po manažery.

Komu se zdají být v poslední době leckteré předpovědi světové ekonomiky příliš temné, ať si přečte tuto informaci o vystoupení šéfa Bank of England Mervyna Kinga. King tvrdí, že politiky zemí s obchodními přebytky a schodky jsou v přímém protikladu, a podle něj dojde k celosvětovému roztátí podle vzoru 30. let, pokud se politici nedohodnou na globálním managementu měn.

Potřebu jednat v kolektivním zájmu musejí politici teprve pochopit. Pokud to nepochopí, dojde podle Kinga ke kolapsu světového obchodu opět ve stylu 30. let.

Tohle vlastně není pesimismus, ale dramatická výzva.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].