Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Fiskální útes a Berlusconi

Americký schodek, dluh a fiskální útes, nešťastník Mervin King a Berlusconi a jeho kampaň za vystoupení z eurozóny a další střípky

Zajímavý sumář situace s americkým schodkem, dluhem a fiskálním útesem poskytuje Martin Feldstein v textu pro časopis Foreign Affairs. Před pěti lety – tedy před krizí – činil americký schodek 1,5 procenta HDP, dnes je to sedm procent HDP. Deficit bude letos činit bilion dolarů a dluh se zvýší na 73 procent HDP.

Zajímavý je sumář toho, proč je rostoucí americký dluh špatný. Vyšší splátky úroků vyžadují růst daní, ekonomika ztrácí podněty a zpomaluje. Protože cizinci drží více než polovinu amerického dluhu, Američané musejí vyvážet více zboží do světa a méně ho ze světa dovážet, aby si vydělali na úroky. Exporty budou muset zlevnit a dovozy zdražit, a to snižuje životní standard. Dluh snižuje investice a produktivitu. Dluh snižuje manévrovací prostor pro vládu: vláda nemá na dostatečná proticyklická opatření a nemůže operativně zvyšovat výdaje na obranu. Ekonomika je zranitelnější, úroky se mohou kdykoli prudce zvýšit.

Feldstein se domnívá, že je třeba zvýšit daňové inkaso, ale není třeba zvyšovat daňové sazby. Jak je to možné? Vzhledem ke struktuře daní z příjmu se zvyšuje daňové inkaso rychleji než HDP. Pokud americké HDP vzroste o 20 procent za deset let, inkaso daně z příjmu se zvýší o 26 procent, i když daně zůstanou stejné.

Feldstein, ač bývalý poradce Reagana, není žádný pravicový fanatik, protože před fiskálním útesem varuje, zatímco opravdový americký pravičák se dnes na něj těší.

Deník The Telegraph přináší zajímavou úvahu: Je Mervyn King opravdu největším nešťastníkem v historii Bank of England?

Bývalý guvernér Fedu Paul Volcker vysvětlil pro japonský deník The Asahi Shimbun svůj názor na regulaci bankovnictví a taktéž vysvětluje, proč musejí být podle něj regulované banky s pojištěním vkladů odříznuty od obchodů a spekulací, které připomínají loterii. Zároveň představuje svůj názor na globální nerovnováhy a určitou globální reformu a fixaci směnných kurzů. Japonsko je podle něj příkladem země, která léta letoucí trpí špatnou kurzovou politikou.

Čínská vláda zatím neučiní svoji měnu plně konvertibilní. Guvernér čínské centrální banky prohlásil, že si „nemáme plést konvertibilitu kapitálového účtu s plně svobodnou měnou, nekontrolovanými přeshraničními toky a internacionalizací čínské měny".

Tato analýza agentury Reuters shrnuje počínání Maria Draghiho v čele Evropské centrální banky a popisuje, jaké výzvy stojí v souvislosti s jeho „udělám cokoli“ v příštím roce.

A další analýza téže agentury popisuje, jak Berlusconi učiní z kampaně za vystoupení Itálie z eurozóny a z útoků na Německo a Merkelovou středobod své volební kampaně.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].