Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Evropa a lehmanovský moment

Firma Pimco, jeden z největších obchodníků s dluhopisy na světě, vydala zajímavou zprávu o ekonomickém výhledu Evropy. Praví se v ní, že status quo nemůže pokračovat. V nejbližší době je spíše pravděpodobné, že Řecko opustí eurozónu. Odchod Řecka bude divoký a způsobí volatilitu, ale měnová unie s menším počtem členů přežije. Aby mohla fungovat, bude potřebovat silnější fiskální unii, větší podporu bankovnímu systému a větší vzájemnost, provázanost (mutualization) dluhů, aby se zabránilo přeshraničním úprkům kapitálu.

Hugo Dixon má na Reuters zajímavý pohled na krizi eurozóny.

Podle něj existují dvě linie přetahování a sporů, první je spor mezi Severem a Jihem. Jde o to, jak by Seveřané – vedeni Německem – měli pomáhat Jižanům. Jádro (Sever) hrozí Jižanům bankrotem, když nesníží schodky a nebudou reformovat svoje ekonomiky. Periferie říká: Když padneme, s námi celá společná měna, která Německu tolik pomohla.

Druhá linie spočívá v tom, kdo má případně pomoci, a zde si horký brambor přehazují vlády a centrální banky. Mnoho politiků (ne ovšem v Německu) si přeje, aby těžkou váhu převzala centrální banka, především proto, aby nemuseli nic vysvětlovat voličům nebo je o čemkoli přesvědčovat.

Evropská centrální banka je však přesvědčena, že není její prací pomáhat vládám, protože to mimochodem znamená porušení evropských smluv. Obě tyto linie sporu se týkají dlouhodobých i akutních problémů, jako je run či spíše „jog“ na řecké a španělské banky.

Se zajímavou tezí přišel Michael Tory ve Financial Times. Evropa si potřebuje prožít svůj šok v podobě lehmanovského momentu a Řecko tomu možná poslouží. Teprve po pádu Řecka se Evropa odhodlá k tvrdé rekapitalizaci bank.

K tomu mám dvě poznámky: Evropa už jeden lehmanovský šok utrpěla. Kromě toho převládající názor mezi ekonomy je, že s ohledem na to, co se dělo potom, se banka Lehman Brothers neměla nechat padnout.

John Kay se v textu pro FT ještě vyjádřil k finanční inovaci a sekuritizaci. Existuje rčení „příliš mnoho dobrého“ – nikdo by neměl mít hlad, ale to neznamená, že lidé by měli jíst co nejvíc. Země bez finančního systému by byla chudá. To však neznamená, že čím větší bankovní sektor, tím lépe.

Americká Národní střelecká organizace říká, že nikoli zbraně, ale lidé zabíjejí lidi. Sekuritizované a komplexní finanční instrumenty mohou sloužit užitečným cílům. Pokud vznikne nestabilita, je to proto, že byly zneužity.

Jsou tedy řešením lepší lidé? Nebo se máme spoléhat na přísnou regulaci?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].