ECB bude nakupovat bankovní pohledávky
Sikorski: Podle našeho úsudku bude opravdová Evropská unie uvnitř eurozóny. A my toho chceme být součástí.
Pondělní deník Financial Times otevírá klíčovou informací o tom, že Evropská centrální banka je podle Maria Draghiho připravena vykupovat z portfolií bank úvěry domácnostem a firmám, případně balíčky v tzv. sekuritizované formě.
Přeprodej aktiv má bankám ulehčit a probudit jejich úvěrovou aktivitu vůči soukromému sektoru. ECB tento krok vysvětluje obavami z deflace, je to však patrně pouze jedna stránka mince. ECB brzy převezme bankovní dohled nad 120 finančními ústavy a také z důvodů reputace chce mít patrně banky alespoň trochu vyčištěné.
Logické by samozřejmě bylo, kdyby v obavách z deflace přistoupila ECB ke kvantitativnímu uvolnění po vzoru USA a Británie a k nákupu státních dluhopisů; to však ECB činit nesmí, protože má zakázáno monetární financování státního dluhu. Nákup těchto aktiv však ECB podle všeho zapovězen nemá a hodlá toho využít.


Každopádně je tu opět příspěvek k debatám o tom, zda je hrozba deflace v Evropě reálná, a opět se v nových souvislostech ocitá i nová politika ČNB, protože lecjaká centrální banka na světě dnes dělá věci, na něž by dříve ani nepomyslela, a pomýšlí na věci, které by ji dříve ani nenapadly.
…
Polský ministr zahraničních věcí Radek Sikorski prohlásil v časopise EU Observer, že Polsko se chystá vstoupit do eurozóny v roce 2020. To samo o sobě není nic nového, protože Sikorski je v této věci vcelku známým advokátem. Důležité je něco jiného, co Sikorski říká, když praví: „Podle našeho úsudku bude opravdová Evropská unie uvnitř eurozóny. A my toho chceme být součástí.“
Možná by nebylo od věci, kdyby vznikající vládní koalice v České republice věnovala Sikorského argumentům trochu pozornosti. Co takhle stanovit termín vstupu do ERM a nadhodit téma koordinace vstupu do eurozóny s Polskem.
…
Hugo Dixon napsal pro Reuters článek, který kritizuje politiku britských toryů ve vztahu k EU. David Cameron prý vše vsadil na to, že EU bude potřebovat změny základních smluv a v rámci toho se pod hrozbou referenda podaří Britům vyjednat výjimku. Jenže na změny smluv to zatím moc nevypadá.
Podle Dixona má Cameron stále šanci prodávat i jinou než euroskeptickou agendu: může bojovat za dotažení jednotného trhu ve službách, za transatlantickou obchodní dohodu, proti byrokratickému vměšování Evropské komise apod.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].