Většina zpráv z očekávaného čtvrtečního jednání Evropské centrální banky v Bratislavě se soustředila na snížení repo sazby o čtvrt procenta. Existují však analytici, kteří považují za nejpodstatnější, že Mario Draghi oznámil za otevřenou či spíše pravděpodobnou možnost, že sníží úrokové míry z depozit, tedy z depozit komerčních bank u banky centrální. Protože tento úrok je už nyní nula, muselo by ono snížení jít směrem do minusu. Samotné očekávané snížení repo sazby o čtvrt procent rozhodně nezpůsobí žádnou ekonomickou revoluci ani převrat. Nemůže zásadně oživit ekonomiku ani způsobit výrazně vyšší inflaci. Jde především o symbolické gesto.
Protože Mario Draghi většinou nemluví do větru, je zajímavé zamyslet se nad tím, co by negativní úrokové míry z depozit vlastně znamenaly. Komerční banky by musely platit za to, že ukládají prostředky v bezpečném přístavu centrální banky (tedy u ECB), a centrální banka tak možná doufá v to, že by podnítila komerční banky k větší úvěrové aktivitě směrem k normální podnikatelské sféře. Leckdo už to v historii zkoušel, například Japonsko.
Nic ale není zadarmo a nákladem podobného záměru může být, že podnikání v bankovnictví se pro investory leckde v Evropě stane ještě méně lákavým než dosud, což může mít také své důsledky. Podstatným druhotným dopadem podobného kroku by asi bylo oslabení eura, i když tímto směrem centrální banka primárně působit nesmí.
…
Na Euronews ukazovali záběry, jak Mario Draghi podepisuje pětieurové bankovky slovenským školním dětem převlečeným do modrožlutých eurodresů s emblémem eura na prsou.
Z něčeho takového by se českým euroskeptikům udělalo nevolno a označili by to za severokorejský pionýrský tábor. Nebo už mne předběhli a někdo to už napsal? Ten výběr Bratislavy pro klíčové jednání ECB je vůbec důležité politikum. Slovensko je považováno za vzorné dítko eurozóny. Než se tomu však Češi, kteří si o sobě myslí, že se nenechají ničím zblbnout, budou posmívat, ať se laskavě podívají na své ekonomické výsledky, především v oblasti růstu, a srovnají je se sousedním Slovenskem.
…
Mario Draghi je chytrý a všemi mastmi mazaný profesionál, ale jinde bohužel přichází eurozóna i Evropská komise se zcela zmatenými koncepty. V nejcitlivějším okamžiku a v průběhu kyperské krize například Jeroen Dijsselbloem prohlásil, že kyperské očesání vkladatelů bude receptem na řešení dalších bankovních krizí v celé Evropě. Když se poté všichni zděsili, tak to rychle odvolal, že to tak prý vůbec nemyslel. O pár týdnů později – když se situace uklidnila – prohlásil eurokomisař pro finance Michel Barnier, že se opravdu bude příště postupovat podle kyperského návodu, a zpráva Reuters z tohoto týdne pak praví, že Evropská komise naopak chystá nějakou ochranu i těch nepojištěných vkladatelů. Aby se v tom čert vyznal. Přemýšlet v přímém přenosu mohu možná já jako analytik a komentátor, když tak ale činí vláda či zodpovědná instituce, je to opravdu trochu velká potíž.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].