0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka9. 3. 20123 minuty

Dvě italské hvězdy

Astronaut

Už bylo napsáno hodně o tom, že italský premiér Mario Monti je novou velkou hvězdou evropského politického nebe. Prosadil rychle důležité reformy a škrty, vyjednává kompetentně a jako ekonom i zkušený eurokomisař ví, o čem mluví. Významný teoretik svobodného obchodu Monti (ale i zkušený bruselský praktik) je hlavním spojencem Velké Británie ve snaze uvolnit bariéry svobodného obchodu jménem Evropy ve světě, ale je také zastáncem prohloubení jednotného trhu v Evropě. Vyjednává rychle, plní sliby. O něm se však český premiér Nečas ve svých litaniích za svobodný obchod nezmiňuje, Monti totiž podepsal fiskální kompakt.

Mario Draghi, šéf Evropské centrální banky, je druhou italskou hvězdou evropského nebe. V prosinci a začátkem března prosadil masivní injekce likvidity pro evropský bankovní systém a de facto tak zastavil nejhorší obavy z rozpadu eurozóny, hluboké krize či krachu bank na jihu Evropy, tedy všeho, co akutně hrozilo před Vánoci. K celé věci ve čtvrtek promluvil na tiskové konferenci.

↓ INZERCE

Pravil, že oproti 500 bankám v prosinci se tentokrát přihlásilo 800 bank a on vidí potenciál, který se projeví i v reálné ekonomice, mezi drobnými a středními podniky. Opatření využily i mnohé malé banky, například v Německu. „Rád bych vám jmenoval názvy těch vesnic a městeček, ale často to jsou jediné banky v místě. Takže peníze jsou teď blíž malým a středním podnikům. Dobře si uvědomuji, že 80 procent pracovních příležitostí v eurozóně je v malých a středních podnicích. Odstranili jsme riziko, nyní jsou na tahu vlády a banky.“

Zároveň Draghi odmítl německé obavy z toho, že poslední razantní opatření centrální banky vystavují německou Bundesbanku příliš velkému riziku. Ta v interním dopise pro vedení ECB varovala před třetí možnou injekcí. Žádná třetí injekce podle Draghiho se v dohledné době nechystá, banka ale bude monitorovat finanční krajinu a pečlivě vyhodnocovat, jak předchozí opatření zabrala.

Zároveň Draghi přesvědčivě vysvětlil, proč ECB nedopustí žádné očesání u těch řeckých dluhopisů, které drží v bilanci. Řekl, že ECB nakoupila tyto dluhopisy jen proto, aby uvolnila přenosové kanály měnové politiky. Zdůraznil, že ECB má povinnost chránit peníze daňových poplatníků.

Zároveň se zastal pravidel fiskálního kompaktu, který je pilířem důvěry. Draghi je přesvědčen, že kompakt budou všichni plnit. Jednoduché, jasné, přesvědčivé. Takhle mluví dobrý šéf.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].