Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Dva důležité texty o euru

Bývalý hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu Simon Johnson na svém webu „Baseline scenario“ vzpomíná na situaci před pár lety, kdy evropští politici fondu vzkázali, aby se nepletl do vnitřních záležitostí Unie, jako jsou například nerovnováhy uvnitř eurozóny. Evropané nyní potřebují vést organizaci jako MMF, aby mohli skrze peníze ostatních skrývat vlastní bankrot.

Podle něj budou Evropané nadále rozbalovat řecký, portugalský a irský dluh (a odkládat řešení situace vlastních bank, které se ve financování tohoto dluhu namočily) a spoléhat se na mezinárodní komunitu, která jim pomůže se vykoupit.

Americký ekonom Ken Rogoff bude mít dozvuky na formaci globálních měnových bloků a udržitelnost dolaru jako mezinárodní směnitelné jednotky.

Pokud eurozóna přežije a vzpamatuje se, posílí to práci na vzniku dalších regionálních bloků, především v Asii. Pokud se eurozóna naopak rozpadne, všechny sázky na něco podobného se ocitnou mimo hru a dolar o něco déle zůstane mezinárodní rezervní měnou.

Podle autora funguje z ekonomického pohledu eurozóna jako krizový „zesilovač“. Silné euro není znamením úspěchu, ale přesně naopak, je jednou z příčin toho, proč je eurozóna v patálii.

Mezitím pronikají do tisku zprávy o tom, že státy EU a Evropská centrální banka se blíží dohodě o „reprofilaci“ řeckého dluhu. ECB přestala toto řešení fundamentalisticky odmítat, navrhuje jednoduché rozložení splátek v čase při zachování pozice investorů. Německá vláda prý navrhuje konverzi dluhopisů v dluhopisy se sedmiletou splatností.

Ratingová agentura Fitch dala ale včera najevo, že jakoukoli vynucenou konverzi dluhopisů bude považovat za důvod k dalšímu snížení ratingu Řecka.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].