Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Dopady sankcí spočítat neumíme

U sankcí proti Rusku půjde o víc než desetinné čárky

12 rusko americkeSankce reuters R13 • Autor: Globe Media /  Reuters
12 rusko americkeSankce reuters R13 • Autor: Globe Media / Reuters

Vynikající analytický komentář na téma ruské sankce napsal pro dnešní Financial Times Wolfgang Münchau. Autor cituje zprávu Mezinárodního měnového fondu, který snížil výhled růstu ruské ekonomiky pro letošní rok z 1,1 procenta na 0,2 procenta. Jinými slovy vše, co se odehrálo od ruské anexe Krymu, má relativně malý ekonomický efekt. Opravdu?

Ekonomičtí prognostici ve skutečnosti neumějí fenomén šoků – včetně sankcí – do svých modelů vůbec započíst. Prognózování obecně před a po finanční krizi moc nefunguje, v případě sankcí je zcela zbytečné a beznadějné. Kdo třeba mohl vědět, že v pátek zvýší ruská centrální banka úrokové míry? Korektní odpověď na to, jaké budou mít sankce ekonomické dopady, je prostě jedině: vůbec nevíme.

Podobně je to s Německem. V jeho případě MMF pro změnu zvýšil odhad ekonomického růstu pro letošní rok z 1,7 procenta na 1,9 procenta. Jak ale někdo může tušit, že Německo efekt sankcí tak snadno setřese, zvláště budou-li významně rozšířeny do finančního sektoru. Uvažuje se o tom, že v EU se nebude obchodovat s finančními produkty ruských státem kontrolovaných firem, které mají delší datum splatnosti než devadesát dní. Žádná evropská banka nebude moci pomáhat ruským bankám se státním podílem získávat financování apod.

Německá průmyslová výroba se v květnu a dubnu snížila o dvě procenta. Souvisí to s prvním a druhým kolem sankcí. Podle německé byznysové lobby stála už dvě první kola sankcí německou ekonomiku 25 000 pracovních míst. 350 000 německých pracovních míst závisí přímo na rusko-německém obchodu, 6200 ruských firem závisí na německém kapitálu. Dopad sankcí bude souviset s tím, jaký bude dopad na finanční vazby a kanály, které spojují Rusko se světem. Sledovat pohyb peněz je mnohem zásadnější než sledovat pohyb zboží, od plynu po vrtulníky. Před finanční krizí fungovaly finance jako akcelerátor růstu, nyní mohou fungovat zase naopak.

Ruské devizové rezervy činí úctyhodných 478 miliard dolarů. To ovšem není hotovost, většinou jde o peníze investované do západních finančních produktů v eurech a dolarech. Je otázka, do jaké míry s nimi bude Rusko volně disponovat.

Po sestřelení malajsijského letadla rétorika německých politiků a komentátorů dosti přiostřila. Je stále častěji slyšet, že se nelze rozhodovat pouze na základě ekonomického kalkulu, protože jde o otázky mravní a principiální. S tím souvisí i o něco starší text téhož autora pro Der Spiegel, v němž se praví, že první věc, kterou mělo Německo dávno udělat, je vyzvat Gerharda Schrödera k odstoupení z firmy Nord Stream. Východní orientace německé ekonomiky vůbec zašla příliš daleko, nyní je ve strategickém zájmu Německa tuto nerovnováhu rychle korigovat.

Ve svém komentáři pro Reuters je William E. Pommeranz velkým optimistou. Kurz rublu klesá, ruský akciový trh taktéž. Syndikované úvěry pro ruské producenty komodit poklesly o 80 procent. Chuť nakupovat ruské dluhopisy rovněž významně klesla. Ruská ekonomika je prý momentálně velice zasažitelná vnějšími vlivy, a proto zranitelná. Pokles daňových příjmů je rovněž významný a Rusko připravuje zvýšení daní a znovuzavedení zrušené spotřební daně.

Clifford G. Gaddy a Barry W. Ickes z amerického Brookings institutu jsou přesvědčeni o opaku. Píšou, že „je nesmysl očekávat, že Rusko odpoví na sankce stejně jako my. Nemůžeme přece projektovat naše preference do Rusů. Kdyby měli Rusové naši strukturu hodnotových preferencí, nikdy by je přece ani nenapadlo anektovat Krym…“

Západ špatně předpokládá, že Putin a jeho nejbližší jsou posedlí svým osobním bohatstvím, a mýlí se i v tom, že až se Rusům začne snižovat díky sankcím životní standard, obrátí obyčejní lidé mechanicky svůj hněv proti Putinovi.

Pokud je ruskou motivací obrana národních zájmů, pak se Rusové uchýlí k substituci importu a jiným radikálním intervencím bez ohledu na to, kolik to bude stát.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].