0:00
0:00
Audit Jana Macháčka8. 4. 20094 minuty

Demoralizace a rozklad – v politice i fotbale

Astronaut

Nedělejme si iluze. To jak politici přistupují k povinnostem, zodpovědnosti a SLUŽBĚ celku (tedy vlastním občanům i celé Evropě) se začíná projevovat i mimo politiku. Tedy například ve fotbale. Ukazuje se jak je česká společnost sebestředná, egoistická a sobecká. Vidíme jak rychle mizí jakýkoli společný zájem. Předsednictví? Nezájem – svrhneme vládu. Ať si vládne on, když svrhnul vládu! Já vládnout nemusím, ať si lidé zatelefonují Paroubkovi nebo do Moskvy!

Vyfotili nás u piva, se slečnami a po prohraném zápase „pomlouvali“ v tisku? Nezájem. My už reprezentovat nebudeme a nemusíme. Trenéra uprostřed kvalifikace už svrhávat ani netřeba, nám je to všechno jedno, peníze si vyděláme v Berluscánii. Zavolejte si bulvárním novinářům, ti jsou za to zodpovědní, ať si hrají fotbal sami.

↓ INZERCE

Tedy - ne že by od fotbalistů někdo čekal, že ve volném čase rozebírají Dostojevského, ale copak je bulvární tisk reprezentantem postojů společnosti? Každopádně toto jsou důsledky étosu, který u nás vládne: diktatura podprůměrných a mocichtivých a všeobjímající ignorance a korupce (od politiky po fotbal).

Další příklad: klidně pozastavíme platnost ústavy, když se nám nehodí. A vysoký státní úředník ministerstva financí dokonce vyzývá berní úředníky, aby nerespektovali ústavní soud. Jen tak dál.

Jiří Paroubek na fóru HN prohlásil, že „euro teď není reálné“, především proto, že nyní není šance plnit maastrichtská kritéria. Nic proti takovému názoru, ale donedávna tvrdila sociální demokracie něco jiného. Nyní se odmítla shodnout se zástupci průmyslu i na oznámení závazného data, někdy za čtyři až pět let (a nechce se ani připojit k Polsku, které by si rádo zařídilo vstup do eurozóny co nejdříve). Čím si to vysvětlit? Je to reakce na to, že o euru začali nahlas uvažovat Alexandr Vondra i Mirek Topolánek? A když ti řeknou A, musí říci Paroubek B? Je to další důkaz sblížení Paroubka s Hradem? Voliči jistě ocení, že se u sociální demokracie mohou na leccos spolehnout. Bývala to třeba proevropská strana. Do té doby, než svrhla uprostřed předsednictví vládu (a uprostřed vážné hospodářské krize) a nakopala EU do zadnice. Dočkáme se ještě, že sociální demokracie přešaltuje po vzoru Miloše Zemana na národoveckou strunu?

Abychom ale nebyli jen temní: čtenáři tištěného Respektu si toho všimli jistě už v pondělí, ale v rozhovoru Marka ŠvehlyAlexandrem Vondrou doporučuji tu část, kde místopředseda vlády pro EU obvinil ministra zahraničí, že na poslední koordinační schůzce s prezidentem Klausem (koncem prosince) – jak je prý jeho dobrým zvykem – spal. Premiér byl po nemoci a zápas s Klausem tak zůstal na chudáku Vondrovi.

Karel Schwarzenberg tvrdí, že nespal. Klaus ho prý pouze okázale ignoroval. Hezké… Že by takto Vondra vracel úder za Entropu? Schwarzenberg totiž o podstatě Entropy věděl a skoro to vypadá, že si vicepremiéra vychutnal (David Černý tvrdí, že když se Vondra dozvěděl pravdu, dostal málem infarkt).

Nejdůležitější ekonomickou zprávou dne je nově přepsaný rozpočet Irska, který znamená poměrně výrazné zvýšení daní z příjmu pro tamější střední třídu. I tak se schodek rozpočtu sníží z 14 procent jen na nějakých 12. Zatímco svět připravuje stimulační programy, spoustu zemí bude muset činit opak, jinak je čeká státní bankrot. Rozpočtová restrikce – uprostřed krize a propadu poptávky čeká i všechny země, kterým pomáhá či pomáhat bude Mezinárodní měnový fond: Maďarsko, Ukrajinu, pobaltské země a státy Balkánu.

Zajímavé je, že deník FT, který je velkým zastáncem rozpočtových injekcí doporučuje Irsku jiný „policy mix“: větší škrty ve státních výdajích a menší zvyšování daní.

Páteční audit: K čemu je dobré to zlé


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].