0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka12. 11. 20103 minuty

Další eurokrize a babylon zkratek

Jak jsem v Auditu před létem předvídal, po určitém zklidnění o letních prázdninách propukla nyní během podzimu „krize eura“ znovu s plnou silou.

Rizikové prémie u irských či portugalských dluhopisů dosáhly během tohoto týdne hned několika rekordů, výnosy z irských dluhopisů dosahují devíti procent.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Aby toho nebylo málo, tak poté, co byl řecký schodek za rok 2009 účetně uzavřen na 15 procentech, tak se ukazuje, že schodek za letošní rok bude činit 9,3 procenta (odhadováno bylo 7,8 procenta). Ukazuje se tedy, že Řecko nemá šanci splnit slíbené cíle a stává se insolventním.

Stále více účastníků trhu dospívá k přesvědčení, že minimálně Řecko a Irsko směřují k restrukturalizaci dluhu, tedy k formě státního bankrotu.

Příčinou je mimo jiné řešení, které před pár týdny navrhlo Německo a předběžně s ním souhlasila Evropská rada: od roku 2013 musí na základě technické změny Lisabonské smlouvy vzniknout nová permanentní evropská instituce, která má nahradit tzv. ochranný val. Součástí plánu má být možnost oficiální restrukturalizace dluhu či tzv. očesání dluhopisových investorů, tedy taktéž něco, o čem Unie ani eurozóna donedávna nechtěly uvažovat.

Jenže s tím, jak se o tomto donedávna „tabu“ začalo znovu diskutovat, začali brát investoři možnost státního bankrotu opravdu vážně. To politikům v Evropské radě nikdo neporadil, že podobně neblahý vývoj a podobná reakce trhu hrozí? Nebo to je německý scénář – konečně eurozónu rozdělit?

Zajímavý či příznačný je opět fenomén pojmenovávání či lingvistický exkurz. Zatím tu máme Evropský fond finanční stability – doslova European Financial Stability Fund (někdy též facility, tedy „zařízení“), zkratka je EFSF – bude se to česky pozměňovat či přetáčet na EFFS jako Mezinárodní měnový fond (MMF, anglicky IMF). Pak tu máme instituci navrhovanou Evropskou komisí, tedy ESRB – European Systemic Risk Board (Evropská rada pro systémová rizika – česky by to bylo kupodivu stejně – ERSB), která měla upozorňovat na vnitřní nerovnováhy eurozóny (případně navrhovat a uplatňovat penalizace).

Po německém veletoči před čtrnácti dny se navrhují dva názvy, které se týkají oné instituce, jež má vzniknout po roce 2013 a má tvořit základ „ekonomického vládnutí“ eurozóny. Jedna skupina ekonomů jako Daniel Gros a Thomas Mayer z Centra pro evropská politická studia navrhuje Evropský měnový fond (EMF – to je docela jednoduché) a bruselský think tank, tzv. Bruegel team pracuje na vytvoření ECRM (European Crisis Resolution Mechanism), čili Evropského mechanismu na řešení krizí - EMŘK (?). Mezi námi: kdyby se to jmenovalo Evropské ministerstvo financí, bylo by to o fous hezčí a každý by tušil, co si pod tím má představit.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].