0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka15. 8. 20122 minuty

Co vlastně (ne)udělá ECB

Dnes se tipem na několik textů vrátím opět k otázce onoho „cokoli bude třeba“, které Evropská centrální banka slovy svého předsedy slíbila udělat pro záchranu eurozóny. Mnoha upřesnění z úst oficiálů se během srpna nedočkáme, v politice i v centrálním bankovnictví panují hluboké bezudálostní prázdniny. S výjimkou komisaře pro měnové záležitosti Olliho Rehna, který ubezpečil televizi CNBC, že eurozóna bude určitě zachráněna.

Jinak je vlastně jedinou událostí, když třeba někdo chytrý něco napíše. Tak třeba podle Neila Unmacka (Reuters Breakingviews) musí ECB jasně odpovědět na otázku, zda při případném nákupu dluhopisů bude mít centrální tzv. seniorní status, což by znamenalo, že privátní věřitelé jsou vystaveni daleko většímu riziku a ztrátám, které může způsobit restrukturalizace dluhů.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Pokud ale ECB seniorní nebude, sama bude akumulovat případné ztráty, což zase vyvolá politický problém, protože to znamená masivní transfery uvnitř eurozóny. Možná by potenciální ztráty ECB mohly garantovat záchranné valy, jenže to by zase znamenalo morální hazard.

Poznámka autora Auditu: Nebylo od počátku jasné, že ECB nebude mít seniorní status? A nemá ono „cokoli“ ujistit trhy ve smyslu, že restrukturalizace je méně pravděpodobná?

Bývalý americký ministr financí Robert Rubin píše, že případný nákup dluhopisů ze strany ECB může koupit čas. Pokud bude ale čas promarněn, nepovede to k ničemu, nic to nevyřeší a jen to zvýší rizika.

Rubin připomíná tzv. LTRO (Tlustá Berta), které také měly koupit čas a politici to nevyužili a krize se vrátila s plnou silou. Opatření centrální banky musejí být doprovázena a podmíněna odpovídajícími koncepcemi.

O jaké koncepce jde? O dlouhodobé fiskální reformy, které získají důvěru trhů, posílení bank a povzbuzení domácí poptávky v Německu. A strukturální institucionální změny: společné dluhopisy, fiskální unii apod.

Ve sloupku pro Financial Times Deutschland je Wolfgang Münchau pesimističtější než obvykle. Nepodmíněná pomoc ze strany ECB narazí na stejné politické a německé ústavní mantinely jako záchranný val ESM. Problém je s podmíněnou pomocí: Co když daná země podmínky nesplní a ECB ji od pomoci odstřihne? To pak způsobí rozpad eurozóny, kterému se mělo zabránit.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].